Акциите на MicroStrategy поскъпнаха с близо 40%, след като на 18 ноември компанията обяви, че ще продаде конвертируеми облигации на стойност $1.75 милиарда, за да придобие още Биткойн.
Този ход изстреля компанията в топ 100 на публично търгуваните компании в САЩ, изпреварвайки Intel и Dell. Набраните средства позволиха на MicroStrategy да закупи допълнително Биткойн на стойност $4.6 милиарда, като поради голямото търсене предлагането се разшири до $2.6 милиарда.
От 2020 г. насам компанията постоянно увеличава резервите си във водещата криптовалута. Стратегията на Майкъл Сейлър, фокусирана върху Биткойн, доведе до впечатляващо представяне на акциите, като MicroStrategy се класира на 87-мо място на американския пазар и през 2024 г. отбеляза ръст от 915%.
Това съответства на по-широката тенденция на институционално приемане на BTC, тъй като компаниите се стремят да се предпазят от инфлацията и икономическата несигурност.
Въпреки че някои анализатори разглеждат подхода като визионерски, други предупреждават за рисковете от тежък счетоводен баланс с Биткойн, който излага компанията на потенциални загуби, ако стойността на BTC спадне.
Въпреки това големите покупки от страна на MicroStrategy допринасят за ликвидността и стабилността на пазара, сигнализирайки за нарастващото доверие в Биткойн сред традиционните инвеститори. Стратегията на компанията може да послужи като ключов пример за други, които обмислят „дигиталното злато“ като основен актив.
Изглежда, че Strategy официално е влязла в топ 10 на корпоративните трезори на S&P 500 с огромните си авоари от $71 милиарда в Биткойн – заемайки 9-то място и прескачайки големи компании като Exxon, NVIDIA и PayPal.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.
След като президентът Тръмп официално подписа закона GENIUS, регулаторният пейзаж за стабилните монети в САЩ навлезе в нова фаза, което предизвика сериозни реакции от страна на водещите играчи в индустрията.