MFSA (Malta Financial Services Authority) публикува консултационен документ относно възможното въвеждане на "Тест за финансови инструменти", който законосъобразно ще дефинира виртуалните токени.
Тестът за финансов инструмент, предложен за първи път 30-ти ноември относно първоначалните предлагания на монети (ICO), виртуални валути и свързаните с тях доставчици на услуги, би определил дали даден актив на дистрибутираната счетоводна книга (DLT) попада в обхвата на традиционните финансови правила на ЕС и предложеният от Малта (съответно и MFSA) Закон за виртуалните финансови активи (VFAA).
В отговор на положителните отзиви, получени по случай на теста за финансовия инструмент. Циркулярно писмо на MFSA от 13-ти април гласи следното:
„разглежда въвеждането на теста като задължително изискване съгласно VFAA, приложимо както в контекста на първоначалното предлагане на монети (“ ICO „), както и по време на посредничеството на DLT активи.“
Документът отбелязва относно теста за финансовия инструмент , че MFSA „търси обратна връзка от индустрията„, преди да продължи с процеса на създаване на окончателна версия на теста, а хората могат да изразят мнението си чрез проучване, което ще бъде провеждано до 4-ти май.
Малта понастоящем се опитва да изгради репутация като „Blockchain остров“, като създаде отворена към крипто регулаторна среда. Малта издаде документ през февруари – „Малта – лидер в регулацията на DLT“ – и предложи Малтийския законопроект за цифровата иновация и VFAA с цел да привлекат крипто бизнеси.
Най-големият крипто обмен на света по обем на търговията – Binance – наскоро обявиха, че ще открият офис в Малта, което е приветствано лично от министър-председателя на Малта Джоузеф Мускат. Третият по големина крипто обмен в света, OKEx, също обяви плановете си миналата седмица да се разшири до Малта.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.