Мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор опроверга спекулациите относно потенциалното участие на Мексико в икономическия блок БРИКС.
Във вторник той уточни, че администрацията му няма намерение да се присъединява към тази асоциация. Обрадор подчерта, че докато други държави може би се стремят към членство в БРИКС, Мексико продължава да се фокусира върху укрепването на съюзите в рамките на северноамериканския регион по икономически, географски и геополитически причини.
Слуховете за потенциалния интерес на Мексико към БРИКС се появиха в началото на март, предизвикани от изявлението на южноафриканския външен министър Наледи Пандор, в което се предполагаше, че няколко развиващи се страни, включително Мексико, обмислят присъединяване към блока.
Президентът Обрадор сложи край на тези слухове, заявявайки, че приоритет на Мексико е укрепването на съществуващия договор със Съединените щати и Канада. Тази стратегия има за цел да засили регионалното сътрудничество, съвместната работа и обмена на инвестиции и технологии. Обрадор подчерта и значението на поддържането на силна работна сила.
БРИКС се очертава като обещаваща алтернатива за страните от южното полукълбо, които се стремят да смекчат икономическия и търговския натиск от страна на западните държави. С над 40 % от световното население и 30 % от световния БВП – БРИКС има значително влияние.
Това не е първият случай, в който президентът Обрадор отказва да направи компромис с влиянието на Съединените щати в полза на по-тесни връзки с латиноамерикански партньори.
През януари той отхвърли предложението на Бразилия и Аржентина за въвеждане на обща валута за Латинска Америка, като потвърди ангажимента на Мексико към щатския долар като валутен еталон.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.
Уорън Бъфет изрази загриженост за американската икономика, предупреждавайки, че стабилността и покупателната способност на долара са уязвими.
Въпреки че тези мита могат да променят динамиката на търговията, от Goldman посочиха, че канадските производители, които нямат алтернативни купувачи, вероятно ще трябва да поемат голяма част от допълнителните разходи чрез по-ниски цени, за да запазят достъпа си до пазара на САЩ.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.