Metaplanet се превърна в седмия по големина корпоративен притежател на Биткойн в света, след като в понеделник добави още 1,112 ВТС към своя резерв.
Покупката, на стойност около 16.9 милиарда йени ($117 милиона), увеличава запасите на японската инвестиционна компания до точно 10,000 BTC, изпреварвайки резерва от 9,267 токена на Coinbase, според данни на Bitbo.
Компанията е платила средно 13.9 милиона йени за монета (около $96,400). Придобиването се осъществи в същия ден, в който бордът на Metaplanet одобри емитирането на облигации на стойност 32 милиарда йени ($210 милиона), като предназначи постъпленията за закупуване на още Биткойн. Ръководството заяви, че крайната цел е 210,000 BTC до края на 2027 г., което означава, че през следващите 18 месеца трябва да бъдат закупени още около 200,000 токена.
Инвеститорите приветстваха агресивната стратегия: акциите на Metaplanet скочиха с 22% на фондовата борса в Токио, като от началото на годината досега печалбата им надхвърля 400%.
Този ход подчертава непоклатимия институционален интерес към Биткойн, въпреки спада от $110,000 до $103,000 през миналата седмица и продължаващите геополитически сътресения. Спот BTC ETF-ите отбелязаха пет поредни дни на постъпления, привличайки $1.3 милиарда, докато Майкъл Сейлър от Strategy сигнализира, че предстоят още покупки. Изпълнителният директор на Bitwise Хънтър Хорсли дори предположи, че Биткойн един ден може да се превърне в конкурент на пазара на американски държавни облигации, който е на стойност $30 трилиона.
Според скорошен анализ на крипто компанията Alphractal, Биткойн може да не е достигнал своя пик в настоящия пазарен цикъл.
iShares ВТС Trust (IBIT) на BlackRock официално премина границата от 700,000 BTC, затвърждавайки позицията си на един от най-бързо развиващите се борсово търгувани фондове във финансовата история.
Биткойн може би се готви за значително движение, тъй като волатилността му продължава да се затяга, според крипто анализатора Аксел Адлер.
През юли се сблъскват две важни събития, които могат да определят бъдещето на Биткойн в САЩ – и двете свързани с администрацията на президента Тръмп и разширяващата се програма за криптовалути.