Meta, следвайки примера на Apple, реши да спре пускането на нови функции с изкуствен интелект (AI) в Европейския съюз (ЕС) заради регулаторна несигурност.
И двете компании – Meta и Apple – се позовават на опасения, свързани със законите на ЕС, като например Закона за дигиталните пазари (DMA) и Общия регламент за защита на данните (GDPR).
В изявление за Axios от 17 юли Meta спомена плановете си да въведе нов многофункционален модел Llama през следващите месеци, но не и в ЕС, като отдаде това решение на непредсказуемата регулаторна среда.
DMA на ЕС изисква от технологичните „пазачи“ като Meta и Apple да гарантират, че техните продукти поддържат оперативна съвместимост с конкурентни платформи, като целта е да се насърчи лоялната конкуренция.
Междувременно опасенията на Meta относно GDPR ограниченията за използване на потребителски данни също повлияха на решението ѝ да спре разработките в областта на изкуствения интелект в ЕС.
Въпреки тези предизвикателства Meta остава оптимистично настроена относно пускането на бъдещи AI продукти, включително усъвършенствани версии на модела си Llama AI, в Обединеното кралство, където регулаторните процеси се възприемат като по-благоприятни в сравнение с ЕС.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.