Възходът на меме токените доведе до създаването на криптовалута, вдъхновени от актуални моменти в интернет, а един от най-забележителните примери е токена Peanut the Squirrel (PNUT).
Тази криптовалута е родена от трагичната история на Peanut (Фъстък) – катерица, отглеждана като домашен любимец, евтаназирана от Министерството за опазване на околната среда на Ню Йорк поради опасения от бяс.
Загубата на Peanut и последвалото обществено недоволство бяха тежко преживяни от собственика на домашния любимец, Марк Лонго, и неговите последователи в социалните медии. Ситуацията придоби изненадващ обрат, когато някой създаде токена PNUT , който бързо набра популярност и стойността му се покачи, особено след като Илон Мъск коментира случката.
Ситуацията обаче стана доста противоречива, когато Лонго изрази недоволство от успеха на меме монетата, защото смята, че тя се възползва от личната му скръб. Това го накара да заплаши със съдебни действия срещу тези, които са създали или държат токените PNUT, като твърди, че са нарушени авторските му права.
Общността на PNUT се опита да компенсира щетите, като дари $50,000 на приюта за животни на Лонго, P’Nuts Freedom Farm, който той е основал в памет на катеричката. Въпреки този жест Лонго се дистанцира от общността, като твърди, че не е доволен от развоя на ситуацията.
Действията му се засилиха още повече, когато той стартира нов токен, наречен JUSTICE, който според някои е финансиран с приходите от даренията на PNUT. Токенът JUSTICE скочи с близо 50,000% през първия си ден, но оттогава стойността му значително намаля.
Отзвукът от спора остави PNUT в низходящ тренд, като пазарната му капитализация и обемът на търговия спаднаха значително. Докато някои поддръжници продължават да се обединяват зад Лонго, други критикуват неговите действия, особено след като той прие дарението, отхвърляйки участието в общността на меме монетата.
Междувременно вътрешни лица изразиха загриженост относно потенциалното манипулиране на токена JUSTICE, като докладите сочат, че координирана група контролира по-голямата част от предлагането му.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ официално започна разглеждане на предложението на Canary Capital за Tron ETF, което се откроява на фона на многократните забавяния в процеса на одобрение на крипто ETF-ите.
В ход, който привлече вниманието на крипто пазара, Артър Хейс, бивш главен изпълнителен директор на BitMEX и дългогодишен пазарен коментатор, подкрепи HYPE, родния актив на децентрализираната борса за деривати Hyperliquid.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни нива.
Последният рекорд на Биткойн отново разпали дискусиите на крипто пазарите – не само за BTC, но и за това, което предстои.