The Bank of Mexico (Banxico), централната банка на Мексико, наскоро разкри, че Биткойн борсите и други фирми, занимаващи се с крипто активи в страната, ще изискват разрешение от правителството.
В съобщението, публикувано в официалния правителствен дневник Diario Oficial de la Federación, се казва, че крипто обменът и свързаните с него бизнеси ще трябва да предоставят на финансовата институция подробен бизнес план, който обяснява операциите, комисионите, бизнес модела и проверки на Know-your-customer (KYC).
Документът гласи:
Институциите на електронните платежни фондове трябва да поискат разрешение от централната банка на Мексико, за да могат да използват технологии, свързани с виртуални активи.
Според съобщението на Banxico, финансовите институции няма да могат да предлагат криптовалути в същия ден, в който откриват своите сметки, и ще трябва да идентифицират всички свои потребители, които се занимават с търговия с криптовалута.
Целта на финансовата институция е да възпрепятства изпирането на пари, и в този случай ще прилага допълнителни проверки в определени случаи. Според местния бюлетин El Siglo de Torreon, предприятията, които искат да се занимават с крипто, ще трябва да подават заявленията си онлайн, като използват валиден цифров сертификат.
Тези, които не са в състояние да предоставят такъв, ще трябва да изпратят своите заявления до отдела за разплащателни системи на централната банка – Grencia de Operación y Continuus de Negocio de los Sistemas de Pagos. Формулярите, подадени по този начин, трябва да бъдат подписани от „лица, чийто подпис е регистриран преди това“ в организацията и да имат обосновка за това защо са изпратени по този начин.
Крипто фирмите имат възможност да кандидатстват за разрешение от 11-ти септември, въпреки че може да се наложи да чакат до март, догодина, за „издаването на общите разпоредби на новия закон за финтех“.
Долната камара на законодателната власт в Мексико, по-рано тази година одобри законопроект за регулиране на финтех сектора в страната. Счита се, че законопроектът има за цел да насърчи финансовата стабилност и да предотврати изпирането на пари и определи, че на Мексиканска банка е разрешено да реши кои криптовалути ще бъдат включени от борсите в Мексико.
Страната работи по законодателство, за да регулира компаниите, които се занимават с Биткойн и други криптовалути от миналата година, когато властите в Мексико признаха необходимостта от създаване на регулаторна рамка за „смекчаване на рисковете“ в сектора.
След повече от десетилетие затишие, два Биткойн портфейла изведнъж се съживиха, премествайки хиляди ВТС в ход, който привлече вниманието както на блокчейн анализатори, така и на трейдъри.
След като за кратко премина $97,000, Биткойн спадна до около $94,000, отстъпвайки от зоната на съпротива от $98,000, тъй като трейдърите се подготвят за потенциална волатилност, свързана с предстоящите макроикономически новини.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Докато страните по целия свят се движат все по-бързо към интегрирането на дигиталните активи в своите финансови системи, Съединените щати поддържат дистанция спрямо Биткойн – особено що се отнася до идеята за включването му в националните резерви.