Мексиканските власти съобщават за увеличаване на използването на крипто активи за пране на средства от престъпни синдикати в Латинска Америка.
В доклад на Reuters от 8-ми декември ръководителят на финансовото разузнавателно звено на министерството на финансите на Мексико, Сантяго Нието, описва как картелите използват крипто за пране на пари, получени в незаконни дейности.
Нейто твърди, че латинските картели обикновено депозират неправомерно получената си печалба в различни банкови сметки като суми под $7,500 – прагът, който ще накара банките да сигнализират за транзакция. След това, средствата се използват за закупуване на безброй малки количества Биткойн, които след това могат да се прехвърлят безпроблемно през граница.
Закон от 2018 г. предвиждаше регистрираните платформи за крипто търговия да отчитат трансфери над 56,000 мексикански песо (приблизително $2,800). Местните власти се надяват, че това може да им помогне да преборят използването на дигитални активи в организираната престъпност.
Арестът на трафиканта на хора Игнасио Сантойо през април 2019 г. се дължи на закона, като властите установяват, че Сантойо и сестра му са придобили BTC на стойност над $22,000 на местната борса Bitso.
Хектор Ортиз, обвиняемият лидер на мексиканския синдикат за кибер хакерство Bandidos Revolution Team, беше арестуван по подобен начин, след като правоохранителните органи установиха, че е похарчил BTC на стойност „десетки хиляди долари“ – това даде основание на разследващите да проследят местонахождението му, използвайки данни от мобилен телефон.
Роландо Росас, ръководителят на отдела за киберразследвания към мексиканската прокуратура, заяви, че правоохранителните органи не разполагат с необходимите ресурси за справяне с прането на пари чрез криптовалута.
Той каза, че звеното има 120 служители – около една четвърт от това, което се изисква – и се бори да се справят с 1,033 Биткойн сигнали, които бяха задействани в регистрираните платформи за търговия тази година.
Приблизително 98% от транзакциите са отчетени от Volabit – борса, работеща в щата Халисико – родното място на Картелът от Ново Поколение на Халиско (CJNG). Генералният директор на Volabit Томаш Алварес каза пред Reuters:
Грешка е […] да се приеме, че тъй като сигналите се генерират от компания, базирана в Халиско, те трябва да съответстват на жителите на Халиско […], имаме потребители от цялата страна. Всъщност повечето от докладите не са от потребители, които живеят в Халиско.
През януари доклад на Обединената държавна агенция за борба с наркотиците отбелязва спад на конфискациите в твърда валута от $741 милиона през 2011 г. на $234 милиона през 2019 г., което предполага, че организираните престъпни групи сега използват крипто активи за захранване на голяма част от своите дейности по пране на пари.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.