Mastercard задълбочава участието си в крипто пространството с нова глобална инициатива, която ще позволи на потребителите да харчат стабилни монети толкова лесно, колкото и фиатните валути.
Гигантът в областта на платежните услуги се обедини с MoonPay, за да разработи система за карти, подкрепени от стабилни монети, която ще промени начина, по който дигиталните активи могат да се използват за ежедневни покупки.
Услугата ще функционира чрез Iron, доставчик на платежна инфраструктура, придобит наскоро от MoonPay, който гарантира, че транзакциите със стабилни монети се конвертират незабавно в местна валута при плащане. Това предоставя на притежателите на криптовалути познато преживяване при разходите, докато зад кулисите се използват активи, базирани на блокчейн.
Докато стабилните монети продължават да набират популярност благодарение на фиксираната си стойност спрямо фиатните валути и ниската си волатилност, регулаторните органи остават предпазливи. Американската Комисия по ценните книжа и борсите (SEC) предложи частични насоки, но остави неяснота по отношение на токените с лихва и алгоритмичните монети. Все пак, последната стъпка на Mastercard свидетелства, че традиционните финансови институции не чакат пълна правна яснота, за да продължат напред.
Тази нова инициатива не е първата стъпка на Mastercard в областта на плащанията с дигитални валути. Тя следва по-ранна съвместна инициатива с OKX и Nuvei за изграждане на крипто-платежна екосистема, както и отделен старт с Mercuryo в Европа, където виртуална Mastercard позволява на потребителите да харчат криптовалути в над 90 милиона търговски обекта.
Междувременно конкурентът Visa също се движи бързо. Неговата последна пилотна програма за стабилни монети в Латинска Америка обхваща шест държави, като има планове за скорошно разширяване към други глобални пазари.
Докато двете мрежи се състезават да модернизират плащанията с блокчейн инфраструктура, стабилните монети тихо преминават от средства за търговия към основни финансови инструменти.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.