Тази система е очертана в серия от три патентни заявки, подадени от мултинационалната фирма, базирана в Ню Йорк, през март, публикувана в четвъртък от Службата за патенти и търговски марки на САЩ (USPTO).
Писайки в едно заявление, авторите на патента обясняват, че съществуващите системи за сетълмент, които уреждат отделните транзакции от край до край, не кореспондират добре с нуждите на бизнеса от 21-ви век.
„В момента съществуващите системи за сетълмент често действат, като се използват сетълмент на отделни платежни транзакции. Например след обработка на транзакцията, издаващата банка ще прехвърли средства за тази единична транзакция в мрежата за сетълмент, която след това ще преведе средствата за тази единична транзакция на придобиващата банка. Тъй като повечето фирми не са финансови компании или са финансово регулирани, бизнес транзакциите в бизнеса оставят платежните потоци между страните непроменени“, пишат те.
В резултат на това сътрудничеството, B2B от 21-ви век се нарежда на трудна, несвързана и до голяма степен непроменена платформа за B2B плащания от средата на 20-ти век. Тъй като броят на транзакциите, които се обработват и следователно уреждат се увеличава, напрежението върху производителността на системите за сетълмент и тези на финансовите институции също, както и броят на прехвърлянията на средства, които трябва да се извършват ежедневно.
Mastercard твърди, че съществува необходимост от единна платежна система, която ще позволи на бизнеса да изпълнява по-ефективно сделки с B2B, а фирмата смята, че блокчейн или друг вид цифров ledger може да бъде идеално решение за такава система да бъде междуфирмена разплащателна система.
Блокчейн, според автора на патента, би позволил данните да бъдат съхранявани в системата в ясен формат, който е лесно достъпен, както и за одит от свързани фирми, като същевременно остава силно устойчив на фалшифициране.
Патентът отбелязва, че системата може да бъде изградена на публичен или частен блокчейн, но ако Mastercard наистина се опита да я изгради, вероятно е тя да съществува в разрешена мрежа.
Това е така, защото изпълнителният директор на Mastercard, Ахай Банга, има дълга история на разпалване на обществени децентрализирани криптовалути. През юли той каза, че тези активи са „боклуци“, добавяйки, че той ще се интересува само от цифровата валута, разработена от правителството.
Според Мат Хуган, главен информационен директор на Bitwise, Биткойн вече не е спекулативен актив, какъвто бе някога.
След повече от десетилетие затишие, два Биткойн портфейла изведнъж се съживиха, премествайки хиляди ВТС в ход, който привлече вниманието както на блокчейн анализатори, така и на трейдъри.
След като за кратко премина $97,000, Биткойн спадна до около $94,000, отстъпвайки от зоната на съпротива от $98,000, тъй като трейдърите се подготвят за потенциална волатилност, свързана с предстоящите макроикономически новини.
Докато страните по целия свят се движат все по-бързо към интегрирането на дигиталните активи в своите финансови системи, Съединените щати поддържат дистанция спрямо Биткойн – особено що се отнася до идеята за включването му в националните резерви.