Mastercard постигна значителен напредък в интегрирането на блокчейн технологията, обявявайки, че през 2025 г. ще токенизира 30% от транзакциите си.
Това бележи ключова промяна в подхода на компанията към плащанията, тъй като тя се позиционира в челните редици на приема на дигитални активи. Като си сътрудничи с крипто платформи, Mastercard улеснява процеса на употреба на криптовалути от потребителите наред с традиционните методи на плащане, като им дава възможност да купуват, съхраняват и харчат дигитални валути чрез своите карти.
В подаденото от компанията заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) се изтъкват усилията ѝ за въвеждане на иновации във финансовия сектор, като се акцентира върху блокчейн екосистемите и дигиталните активи. Mastercard работи върху разкриването на нови бизнес модели и подобряването на достъпа до дигиталните валути, като същевременно прилага внимателни стратегии за управление на риска, за да наблюдава своите партньори в областта на дигиталните активи.
Въпреки проактивната си позиция при възприемането на тези технологии, Mastercard признава нарастващата конкуренция, създадена от криптовалутите и стабилните монети, които имат потенциала да предизвикат традиционната финансова система. Тъй като стабилните монети стават по-регулирани, тяхната ефективност и достъпност вероятно ще привлекат повече потребители, което ще представлява заплаха за установените платежни услуги.
От финансова гледна точка Mastercard отчита 12% ръст на нетните приходи за 2024 г., които възлизат на $28.2 милиарда. Компанията също така отбеляза забележително нарастване на обема на транзакциите със стабилни монети, които сега надхвърлят общия обем на Visa и Mastercard. Този скок се дължи на все по-широката употреба на автоматизирани ботове, предназначени да подобрят ефективността на пазара. Тъй като законодателите се готвят да въведат регулаторни рамки за стабилните монети, Mastercard се позиционира като ключов играч в развиващия се пейзаж на плащанията.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.