Централното бюро за разследвания в Индия (CBI) извърши целенасочена акция на около 170 от банковите клонове в страната, в опит да се прекратят измамите, които предполагаемо "процъфтяват" в банковия сектор.
Това отново води до мисли за това как Биткойн би могъл да бъде финансова алтернатива, която избягва това – особено в страна, която е с анти-крипто убеждения.
Съобщава се, че случаите на измама възлизат на близо $1 милиард. Около 1000 служители на CBI почукаха на вратите на обвиняемите, за да събират доказателства и да ги разпитват в 16 щата, и в 15 национализирани банки.
С нарастването на банковите измами в страната, един от начините, по които населението би могло да се противопостави, е да се обърне внимание на децентрализираните криптовалути като Биткойн. Индия обаче е страна, която зае доста строга позиция спрямо интеграцията на криптовалутите, оставяйки на гражданите минимални възможности или алтернативи.
Акцията на CBI сега бе определена като едно от най-големите координирани претърсвания в Индия през тази година, очертавайки мащаба на проблема.
„По време на претърсванията, досега, са възстановени инкриминиращи документи, но измамите само в 4 от случаите възлизат на близо $140 милиона.“
Освен това се обяснява, че повечето случаи на измама със заеми са открити в 15 банки, което включва и най-големия държавен кредитор в Индия.
Нещо повече, тази акция идва по-малко от месец, след като бившият управляващ директор на банката, „Punjab and Maharashtra Co-operative (PMC)“, Джой Томас, бе вкаран в затвора при предполагаемо дело за измама за 43,55 милиарда рупии ($610 милиона).
Тъй като глобалната финансова несигурност продължава да прониква по целия свят, като геополитическите проблеми, засягащи Хонконг, Икономически срив, поразяващ Венецуела и дори заплахите за рецесия, хората започват да следят развитието на Биткойн, виждайки го като нещо, което може да се окаже спасение.
Децентрализираната финансова система предлага парична структура, която е свободна от политическа намеса, не е привързана към традиционните пазари и притеснения, и е незасегната от измамите.
Проблемът е, че индийското правителство е било едно от най-строгите по отношение на криптовалутите (след Китай), опитвайки се да ограничи достъпа до Биткойн и алткойните. При Индия винаги е липсвала конкретика в правилата за криптовалути, но неведнъж са се разпространявали слухове за общонационална забрана на Биткойн.
Този отказ от фундаментална финансова алтернатива пред корумпирана и лошо функционираща банкова система започва да се насочва към това, индийските граждани да се обединят в масови протести и да създадат размирици, по отношение на използването и управлението на средствата им в страната.
Според доклад на Fortune Министерството на правосъдието на САЩ официално е прекратило разследването срещу съоснователя на Kraken Джеси Пауъл.
Индийската крипто борса CoinDCX потвърди пробив в сигурността на стойност $44 милиона, свързан с една от вътрешните ѝ сметки за ликвидност.
Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.
Бивш служител на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) е осъден на пет години и шест месеца затвор, след като е откраднал 50 BTC – сега на стойност над £4.4 милиона – от криминално разследване, което е подпомагал.