В следващите няколко дни законопроектът, който ще определи какво са криптовалутите, ще бъде представен за обществено обсъждане.
На 3 януари, по време на пресконференция, управителят на Централната банка на държавата – Банка Ал-Магриб (БАМ) – Абделатиф Жуахири обяви поредица от дискусии между институцията и участниците на пазара.
По думите на Жуахири при работата по документа БАМ си е сътрудничил с Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка. В по-ранни доклади се твърди, че мароканските служители са се свързали и с централните банки на Франция, Швеция и Швейцария, за да проучат регулаторния им опит по отношение на цифровите активи.
Документът вече е написан от Централната банка и предстои да бъде обсъден със заинтересованите страни от индустрията.
В дискусиите ще участват и регулаторни органи, като Органа за надзор на застраховането и социалното осигуряване (ACAPS) и Мароканския орган за капиталови пазари (AMMC). Тези разговори ще предшестват прилагането на закона.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: SEC започва да преследва крипто компаниите по-стриктно – Гари Генслер
Проектът ще предложи определение за криптовалута, „адаптирано към мароканския контекст”, и ще има за цел да защити физическите лица, като същевременно не ограничава иновациите.
Въпреки че подробности не бяха разкрити, той едва ли би могъл да бъде по-рестриктивен, отколкото действащото законодателство, което напълно забранява търговията с криптовалути.
През 2022 г. Мароко се превърна в най-бързо растящия криптопазар в Северна Африка, като от 2.4% от населението, държащо цифрови активи през 2021 г., достигна до 3.1% година по-късно.
През 2020 г. Solana разгръща първия вятърен парк, захранван с блокчейн, в Дахла, южния и най-ветровит район на Мароко. Излишъкът от енергия на тази ферма захранва операциите по добив на криптовалути.
Неотдавнашен доклад на Chainalysis сочи, че пазарът на криптовалути в региона на Близкия изток и Северна Африка (МЕНА) е най-бързо развиващият се в света. Обемът на транзакциите в региона стига до заключението, че потребителите са получили $566 милиарда в криптовалути за периода от юли 2021 г. до юни 2022 г. Това е с 48% повече в сравнение с предходния период.
Binance реши да преустанови спот търговията на Tether (USDT) в рамките на Европейското икономическо пространство (ЕИП), тъй като работи за спазване на новите крипто разпоредби на ЕС съгласно MiCA (Регламент за пазарите на крипто-активи).
Калифорния предприема смела стъпка към защита на крипто инвеститорите с нови изменения, които превръщат съществуващия законопроект за финансово регулиране в специална рамка за дигиталните активи.
Японската агенция за финансови услуги (FSA) работи по предложение за изменение на съществуващите финансови закони с цел криптовалутите да попаднат в същата регулаторна рамка като традиционните финансови инструменти.
Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) предприе важна стъпка, като отмени предишна директива, в която се предлагаше по-строг надзор на търговията с деривати върху дигиталните активи.