В следващите няколко дни законопроектът, който ще определи какво са криптовалутите, ще бъде представен за обществено обсъждане.
На 3 януари, по време на пресконференция, управителят на Централната банка на държавата – Банка Ал-Магриб (БАМ) – Абделатиф Жуахири обяви поредица от дискусии между институцията и участниците на пазара.
По думите на Жуахири при работата по документа БАМ си е сътрудничил с Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка. В по-ранни доклади се твърди, че мароканските служители са се свързали и с централните банки на Франция, Швеция и Швейцария, за да проучат регулаторния им опит по отношение на цифровите активи.
Документът вече е написан от Централната банка и предстои да бъде обсъден със заинтересованите страни от индустрията.
В дискусиите ще участват и регулаторни органи, като Органа за надзор на застраховането и социалното осигуряване (ACAPS) и Мароканския орган за капиталови пазари (AMMC). Тези разговори ще предшестват прилагането на закона.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: SEC започва да преследва крипто компаниите по-стриктно – Гари Генслер
Проектът ще предложи определение за криптовалута, „адаптирано към мароканския контекст“, и ще има за цел да защити физическите лица, като същевременно не ограничава иновациите.
Въпреки че подробности не бяха разкрити, той едва ли би могъл да бъде по-рестриктивен, отколкото действащото законодателство, което напълно забранява търговията с криптовалути.
През 2022 г. Мароко се превърна в най-бързо растящия криптопазар в Северна Африка, като от 2.4% от населението, държащо цифрови активи през 2021 г., достигна до 3.1% година по-късно.
През 2020 г. Solana разгръща първия вятърен парк, захранван с блокчейн, в Дахла, южния и най-ветровит район на Мароко. Излишъкът от енергия на тази ферма захранва операциите по добив на криптовалути.
Неотдавнашен доклад на Chainalysis сочи, че пазарът на криптовалути в региона на Близкия изток и Северна Африка (МЕНА) е най-бързо развиващият се в света. Обемът на транзакциите в региона стига до заключението, че потребителите са получили $566 милиарда в криптовалути за периода от юли 2021 г. до юни 2022 г. Това е с 48% повече в сравнение с предходния период.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.