Коментари от вътрешна среща във Facebook през юли показват, че изпълнителният директор Марк Зукърбърг се занимава с регулаторните проблеми и затрудненията около идентифицирането на потенциални клиенти, изразени от служителите по новата мрежа за плащания - Libra.
В срещата на персонала при затворени врати – проведена скоро след като шефът на Калибра Дейвид Маркъс бе подложен на изслушвания в САЩ – Зукърбърг призна, че Libra са предизвикали много публична критика.
“Според мен обществените неща имат свойството да са малко по-драматични”, заяви Зукърбърг, според “The Verge ”, който публикува препис от срещата във вторник.
“Но по-голямата част от това (проблемите) е частният ангажимент с регулаторните органи по целия свят, а те, според мен, често са по-съществени и не чак толкова драматични.”
Тъй като незаконното използване на Libra е приоритет за надзорните органи, той продължи да говори за KYC проверки за новата платежна мрежа. Зукърбърг говори и за Calibra – дъщерното дружество, което разработва приложение за портфейл – и Асоциацията на Libra, че ще трябва да направят повече за доказването на идентичността на потребителите.
Зукърбърг каза:
“Вече се фокусираме много сериозно върху истинската идентичност, особено във Facebook, но има и още много неща, които трябва да направим, за да имаме такъв вид продукт.”
Зукърбърг заяви, че прането на пари и тероризмът остават най-важните проблеми.
“Има много важни въпроси, които трябва да бъдат решени в предотвратяването на прането на пари, предотвратяването на финансирането на терористи и хора, за които различните правителства казват, че не може да правите бизнес с тях”, каза той.
В контраст с имиджа дефиниран от скандала с “Cambridge Analytica”, Зукърбърг заяви, че компанията ще предприеме по-отворен подход към нови инициативи.
“Но част от това, което се опитваме да направим като цяло по тези големи проекти, които касаят много важни социални аспекти на обществото, е да предприемем по-консултативен подход”, заключи той.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.