Коментари от вътрешна среща във Facebook през юли показват, че изпълнителният директор Марк Зукърбърг се занимава с регулаторните проблеми и затрудненията около идентифицирането на потенциални клиенти, изразени от служителите по новата мрежа за плащания - Libra.
В срещата на персонала при затворени врати – проведена скоро след като шефът на Калибра Дейвид Маркъс бе подложен на изслушвания в САЩ – Зукърбърг призна, че Libra са предизвикали много публична критика.
“Според мен обществените неща имат свойството да са малко по-драматични”, заяви Зукърбърг, според “The Verge ”, който публикува препис от срещата във вторник.
“Но по-голямата част от това (проблемите) е частният ангажимент с регулаторните органи по целия свят, а те, според мен, често са по-съществени и не чак толкова драматични.”
Тъй като незаконното използване на Libra е приоритет за надзорните органи, той продължи да говори за KYC проверки за новата платежна мрежа. Зукърбърг говори и за Calibra – дъщерното дружество, което разработва приложение за портфейл – и Асоциацията на Libra, че ще трябва да направят повече за доказването на идентичността на потребителите.
Зукърбърг каза:
“Вече се фокусираме много сериозно върху истинската идентичност, особено във Facebook, но има и още много неща, които трябва да направим, за да имаме такъв вид продукт.”
Зукърбърг заяви, че прането на пари и тероризмът остават най-важните проблеми.
“Има много важни въпроси, които трябва да бъдат решени в предотвратяването на прането на пари, предотвратяването на финансирането на терористи и хора, за които различните правителства казват, че не може да правите бизнес с тях”, каза той.
В контраст с имиджа дефиниран от скандала с “Cambridge Analytica”, Зукърбърг заяви, че компанията ще предприеме по-отворен подход към нови инициативи.
“Но част от това, което се опитваме да направим като цяло по тези големи проекти, които касаят много важни социални аспекти на обществото, е да предприемем по-консултативен подход”, заключи той.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.