През годините има много статии относно възможността цената на Биткойн да бъде манипулирана от „невидими сили“ и големи играчи на пазара. Търсенето на автентичността на това твърдение нараства в последно време и публикация представя някои доказателства по този случай.
Едно от доказателствата за манипулирането на цените на Биткойн идва от изследванията, проведени от изследователите Нийл Гандал, Дж. Т. Хамик, Тайлър Мур и Тали Оберман. Проучването, озаглавено „Манипулиране на цените в екологичната система Биткойн“, установи, че един човек е управлявал цената на Биткойн от $150 на $1000 през 2013 г.
Според констатациите, имаше подозрителна транзакция от 600,000 биткойна на интернет страницата на крипто обмена Mt.Gox. Във всеки от периодите, в които е идентифицирана тази подозрителна транзакция, обменните курсове USD-BTC се повишават средно с 4%. Също така, на MT.Gox бяха използвани два известни ботa, които създадоха фалшиви сделки, a привидно изглеждаха валидни. Според доклада, ботовете са причинили ръст на цената на BTC. Обемът на търговията на всички борси отбеляза значителен ръст в дните на съмнителната сделка.
Докладът обяснява, че манипулирането на цените на Биткойн е лесно, спрямо колко слаб е пазара на криптовалути, въпреки значителната пазарна горна граница.
Неотдавнашен доклад разкри, че 40% от Биткойн се държат само от 1000 души. Според Арън Браун, бивш изпълнителен директор и ръководител на изследването на финансовите пазари в AQR Capital Management, винаги е възможно те да се съберат, за да продадат половината от своите дялове. В този случай цената може да бъде значително засегната. Цената на Биткойн работи при нормално търсене и предлагане, а големите притежатели на токени имат цялата възможност да определят в каква посока трябва да се движат цените.
През 2014 г. бе съобщено, че някой, идентифициран като Bearwhale, е преместил 30 000 биткойна на платформа за обмен, за да продаде всеки един токен за $300. Тази новина предизвика тревога при много други крипто инвеститори поради страха, че пазарът ще се срине.
Финансовите професори на университета в Тексас, Джон Грифин и Амин Шамс, също публикуват доклад, в който се подчертава, че Tether е непрекъснато използван за стабилизиране и манипулиране на цената на Биткойн. Докладът намеква, че Tether са съдени, за да купят огромно количество Биткойн в момента, когато цената започне да пада.
Според доклада: „По-малко от 1% от часовете с такива тежки Tether транзакции са свързани с 50% от метеоричното покачване на Биткойн и 64% от другите криптовалути.“ Също така се съобщава, че е имало натиск върху цената на Биткойн в месеци, в които е издадено значително количество Теther и този вид корелация не е открит при други криптовалути.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.