Централната банка на Малдивските острови предупреди гражданите да внимават за реклами, които се появяват на социалните медийни платформи, свързани с търговията с криптовалути.
В прессъобщение Паричният орган на Малдивите (ММА), предупреди членовете на обществеността да не извършват транзакции с криптовалути, като посочва, че е единствената агенция, отговорна за лицензирането на бизнеса за обмен на пари и на международните, както и на местните фирми за парични преводи.
Според централната банка на най-малката държава в Азия, както по площ, така и по население, не е издадено разрешение на никоя организация, която да разрешава използването на криптовалути при извършването на финансови транзакции.
„Никоя страна не е получила разрешение за извършване на финансови транзакции, използващи криптовалути или други виртуални валути в Малдивите. Освен това издаването на законно платежно средство от която и да е друга страна е против закона“, пише Малдивският орган в изявление.
Що се отнася до централните банки, които са се ориентирали към анти-крипто позиция в близкото минало, Паричният орган на Малдивите има достатъчно компани. Само тази седмица, централната банка на Замбия (BoZ) заяви, че криптовалутите не са законно платежно средство в южноафриканската държава и предупреждават замбийците, които извършват търговия или извършват сделки с цифрови активи, са направили това на свой риск.
„Криптотата не са законно платежно средство в Република Замбия; На второ място, BoZ не контролира и не регулира пейзажа на криптовалути „, се казва в изявление на BoZ. „Вследствие на това всички дейности, свързани с покупката, търговията или използването на крипто, се извършват при риск на собственика.“
Миналия месец, централната банка на втората по големина икономика в света, Китайската народна банка, излезе с публично известие, с което призова инвеститорите да избягват спекулации в криптовалутите и издадените в чужбина ICO. Въпреки забраната на всички ICO_та, търговията с криптовалутти в континенталната част на Китай продължава да се запазва, тъй като местните инвеститори са се преместили в офшорни борси.
Други резервни банки, които са взели анти-крипто позиция, са Централната банка на Самоа и Банката на Лаос. В островната нация Самоа централната банка на страната не само е заявила, че криптовалутите нямат статут на законно платежно средство, но са започнали да изискват от промоутърите не крипто да придобият същите лицензи като финансовите институции. От друга страна, Банката на Лаос също предупреди срещу търговията с цифрови активи.
Не всички централни банки са приели силна позиция по отношение на крипто, а някои са инициирали усилия, които подкрепят сектора. Например Паричният орган на Сингапур наскоро посочи, че би подпомогнал вътрешния обмен на криптовалути и други крипто стартъп фирми да осъществяват достъп до банкови услуги като начин за насърчаване на финтех сектора в страната.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.