Следващият голям ход на Биткойн ще зависи повече от създаването на пари, отколкото от ракети или медийния хайп, според макро стратега Раул Пал.
В неотдавнашна публикация бившият мениджър на хедж фонд сравни цената на Биткойн с общата парична маса в света (global M2) и установи, че почти девет десети от колебанията на монетата през последните три години са отражение на промените в ликвидността.
Този контекст предлага просто обяснение за днешното напрежение в Близкия изток. Съобщенията за израелски удари по ирански газови инфраструктурни обекти за кратко повишиха цените на петролните фючърси с над 7% и подновиха спекулациите за прекъсвания в доставките, но Биткойн почти не реагира – добави само част от процента, докато фючърсите на акциите се колебаеха.
Изводът на Пал: Освен ако конфликтът не принуди централните банки да наводнят или изсушат системата, търговците на дигитални активи могат да очакват обичайния ход на нещата.
Ликвидността обяснява и защо Биткойн премина през шоковете от COVID, циклите на повишаване на лихвите и изборните новини по един и същи начин: Спонтанна волатилност, последвана от стабилизация, която отразява размера на глобалния паричен обем.
За инвеститорите тази рамка е груба, но полезна: Следете агрегирания М2. Ако той се разширява, шансовете все още са в полза на по-високи цени на Биткойн, дори ако цените на петрола, рискът от война или бурните реакции в Х създават хайп в краткосрочен план.
Биткойн отново отразява глобалните тенденции в областта на ликвидността – и това може да има сериозни последици през следващите дни.
Крипто пазарът демонстрира признаци на предпазлив оптимизъм. Макар че цените остават високи, показателите за настроенията и търговската активност предполагат, че инвеститорите се отдръпват, за да преоценят рисковете, вместо да се впускат допълнително.
Анализаторите на Citigroup твърдят, че ключът към бъдещето на Биткойн не са циклите на добив или халвинга, а притокът на ETF-ите.
Според доклад от 25 юли на компанията за крипто финансови услуги Matrixport ВТС може да навлезе в типичната лятна фаза на корекция.