Понижението на ликвидността, причинено от борсовата политика на BitMEX, е основната причина за последния срив на ценaта на Биткойн (BTC), според нов анализ.
Сериозният спад продължи и вчера, като BTC тества подкрепата от $7750. Всичко започна преди два дни, с разширяването на спреда на BitMEX и постоянната ликвидация на фючърсни договори.
Въпреки, че спада не беше изненада, много малко хора очакваха да е толкова рязък. Според доклади, предоставени от CryptoQuant, това до голяма степен може да се дължи на ликвидацията на договори на стойност $700 милиона.
Изходящите трансфери от BitMEX се явяват като водещи индикатори за тези масови ликвидации и волатилност. Като най-голямата биткойн фючърсна борса, BitMEX е известна с влиянието си върху ценовите движения на BTC.
Това „изтичане“ на средства от Bitmex има доста изразен ефект върху волатилността на биткойн, което от своя страна може да доведе до поскъпване на цената, както и до обезценяване. Докато депозитите са достъпни денонощно, тегленията се извършват само веднъж през деня, в 13:00 UTC.
В тази ограничена времева рамка изходящите трансфери обикновено надвишават входящите. След това се наблюдава недостиг на ликвидност и увеличаване на спреда.
Когато изходящите Биткойн трансфери от BitMEX надминат определена граница, потенциалът за тези големи ходове значително нараства. Въз основа на данните от блокчейна, изглежда, че когато се изтеглят повече от 5000 BTC за един ден, излагането на тази волатилност се умножава многократно.
Като разгледаме данните на CryptoQuant по отношение на входящите и изходящите биткойн транзакции от и към BitMEX на 14 ноември 2018 г., 19 април и 25 септември, може да се види, че има ясна корелация между волатилността и изходящите трансфери.
На всяка от тези дати волатилността на цените се засилва малко след ежедневното теглене на средства ота BitMEX в 13:00 UTC.
След като ликвидността намалее, цената на Биткойн бързо реагира. На 24 септември на веригата беше записано, че 49 141 BTC са изтеглени от портфейла на BitMEX. Волатилността последва в рамките на 5 часа, като цената падна с над 8%.
Биткойн отново отразява глобалните тенденции в областта на ликвидността – и това може да има сериозни последици през следващите дни.
Крипто пазарът демонстрира признаци на предпазлив оптимизъм. Макар че цените остават високи, показателите за настроенията и търговската активност предполагат, че инвеститорите се отдръпват, за да преоценят рисковете, вместо да се впускат допълнително.
Анализаторите на Citigroup твърдят, че ключът към бъдещето на Биткойн не са циклите на добив или халвинга, а притокът на ETF-ите.
Според доклад от 25 юли на компанията за крипто финансови услуги Matrixport ВТС може да навлезе в типичната лятна фаза на корекция.