В сряда Федералният резерв на САЩ реши да запази лихвения процент на настоящото си ниво след 10 последователни месеца на повишения.
В последните си икономически прогнози обаче централната банка посочи, че разходите по заемите вероятно ще се увеличат с около 0.5% до края на тази година. Това решение идва в отговор на неочаквано силната икономика и по-бавния спад на инфлацията.
Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC), отговарящ за определянето на лихвените проценти, заяви в единодушно политическо изявление в края на двудневното си заседание, че запазването на целевия лихвен диапазон без промяна им позволява да оценят допълнителната информация и нейното въздействие върху паричната политика.
Те също така споменаха, че при всяко бъдещо увеличение на лихвените проценти ще се отчитат кумулативното затягане на паричната политика, времето, с което паричната политика влияе върху икономиката и инфлацията, както и икономическото и финансовото развитие.
Актуализираните прогнози за лихвените проценти, в които е възприета по-ястребова позиция, разкриват, че медианните очаквания на създателите на политиката са лихвеният процент да се повиши от сегашния диапазон 5.00%-5.25% до диапазон 5.50%-5.75% до края на годината. Половината от 18-те служители на Федералния резерв предвиждат това равнище, а трима служители дори очакват основният лихвен процент да надхвърли 6%.
Двама служители предвиждат, че лихвените проценти ще останат непроменени, а четирима смятат, че е вероятно увеличение с четвърт процентен пункт. За 2024 г. служителите на Федералния резерв предвиждат намаляване на лихвените проценти със 100 базисни точки, което ще съвпадне със значителен спад на инфлацията.
Взети заедно, тези прогнози за лихвените проценти и икономическите перспективи вероятно ще подтикнат инвеститорите да очакват възобновяване на повишаването на лихвените проценти с четвърт процентен пункт, считано от следващото заседание на политиките през юли.
Медианната прогноза на служителите на Федералния резерв за икономическия растеж през 2023 г. нарасна повече от два пъти до 1% от предходните 0.4%, прогнозирани през март. Освен това сега те очакват равнището на безработица да се повиши само до 4.1% до края на годината в сравнение с предишната прогноза от 4.5% през март. През май равнището на безработица възлизаше на 3.7%.
Поради по-силната от очакваното икономика се предвижда инфлацията да намалява с по-бавни темпове. Очаква се основният ценови индекс на разходите за лично потребление да спадне от сегашните 4.7% до 3.9% до края на годината спрямо прогнозираните през март 3.6%.
Председателят на ФЕД Джером Пауъл ще даде пресконференция в 21:30 ч. българско време, за да предостави допълнителна информация за резултатите от срещата.
Определяният от централната банка основен лихвен процент, който влияе върху разходите по заеми за домакинствата и предприятията в цялата икономика, се повиши с общо 5 процентни пункта от началото на цикъла на затягане през март 2022 г. По този начин той достигна най-високото си равнище, наблюдавано последно непосредствено преди рецесията от 2007-2009 г.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.
Доналд Тръмп поднови нападките си срещу председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, твърдейки, че въпреки забавящата се инфлация не е предприел мерки за намаляване на лихвените проценти.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.