Начало » Други » Лихвеният процент в САЩ остава непроменен – засега

Лихвеният процент в САЩ остава непроменен – засега

14.06.2023 21:18 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Лихвеният процент в САЩ остава непроменен – засега

В сряда Федералният резерв на САЩ реши да запази лихвения процент на настоящото си ниво след 10 последователни месеца на повишения.

В последните си икономически прогнози обаче централната банка посочи, че разходите по заемите вероятно ще се увеличат с около 0.5% до края на тази година. Това решение идва в отговор на неочаквано силната икономика и по-бавния спад на инфлацията.

Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC), отговарящ за определянето на лихвените проценти, заяви в единодушно политическо изявление в края на двудневното си заседание, че запазването на целевия лихвен диапазон без промяна им позволява да оценят допълнителната информация и нейното въздействие върху паричната политика.

Те също така споменаха, че при всяко бъдещо увеличение на лихвените проценти ще се отчитат кумулативното затягане на паричната политика, времето, с което паричната политика влияе върху икономиката и инфлацията, както и икономическото и финансовото развитие.

Актуализираните прогнози за лихвените проценти, в които е възприета по-ястребова позиция, разкриват, че медианните очаквания на създателите на политиката са лихвеният процент да се повиши от сегашния диапазон 5.00%-5.25% до диапазон 5.50%-5.75% до края на годината. Половината от 18-те служители на Федералния резерв предвиждат това равнище, а трима служители дори очакват основният лихвен процент да надхвърли 6%.

Двама служители предвиждат, че лихвените проценти ще останат непроменени, а четирима смятат, че е вероятно увеличение с четвърт процентен пункт. За 2024 г. служителите на Федералния резерв предвиждат намаляване на лихвените проценти със 100 базисни точки, което ще съвпадне със значителен спад на инфлацията.

Взети заедно, тези прогнози за лихвените проценти и икономическите перспективи вероятно ще подтикнат инвеститорите да очакват възобновяване на повишаването на лихвените проценти с четвърт процентен пункт, считано от следващото заседание на политиките през юли.

Медианната прогноза на служителите на Федералния резерв за икономическия растеж през 2023 г. нарасна повече от два пъти до 1% от предходните 0.4%, прогнозирани през март. Освен това сега те очакват равнището на безработица да се повиши само до 4.1% до края на годината в сравнение с предишната прогноза от 4.5% през март. През май равнището на безработица възлизаше на 3.7%.

Поради по-силната от очакваното икономика се предвижда инфлацията да намалява с по-бавни темпове. Очаква се основният ценови индекс на разходите за лично потребление да спадне от сегашните 4.7% до 3.9% до края на годината спрямо прогнозираните през март 3.6%.

Председателят на ФЕД Джером Пауъл ще даде пресконференция в 21:30 ч. българско време, за да предостави допълнителна информация за резултатите от срещата.

Определяният от централната банка основен лихвен процент, който влияе върху разходите по заеми за домакинствата и предприятията в цялата икономика, се повиши с общо 5 процентни пункта от началото на цикъла на затягане през март 2022 г. По този начин той достигна най-високото си равнище, наблюдавано последно непосредствено преди рецесията от 2007-2009 г.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Какво разкриват новите данни от Брайън Армстронг за институционалния прием на криптовалутите

Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, отбеляза значително ускорение в приема на криптовалутите от институционалните инвеститори, което се дължи до голяма степен на нарастващата популярност на спот борсово търгуваните фондове и увеличената употреба на Coinbase Prime сред големите корпорации.

30.06.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.