Бил Дъдли, бившият президент на Банката на Федералния резерв на Ню Йорк, промени позицията си, като се застъпи за незабавно намаляване на лихвените проценти вместо да се поддържат по-високи за продължителен период от време.
Дъдли формулира тази промяна в гледната точка, като заяви:
Промених мнението си… Изчакването до септември ненужно увеличава риска от рецесия.
Тази промяна е значима, особено като се има предвид, че само два месеца преди това Дъдли твърдеше, че един много по-висок неутрален лихвен процент може да означава, че сегашният федерален лихвен процент от 5.3% е недостатъчен за контролиране на икономическия растеж.
Според него Федералният резерв (Фед) трябва да намали лихвените проценти, в идеалния случай на предстоящата среща за определяне на политиката.
Дъдли обясни, че стабилното представяне на американската икономика през годините показва как мерките на Фед не са били достатъчни за нейното забавяне. Правителствените разходи по време на пандемията са оставили физически лица и предприятия със значителни парични резерви.
Големите инвестиции на администрацията на Байдън в инфраструктурата, полупроводниците и зелените технологии са подхранили търсенето. Освен това облекчаването на финансовите условия, особено подемът на фондовия пазар, засили възможностите за харчене на по-заможните домакинства.
Дъсли смята, че опитите на Федералния резерв да овладее икономиката вече дават видими резултати. Заможните домакинства продължават да харчат поради високите цени на активите и рефинансирането на ипотечни кредити при исторически ниски дългосрочни лихвени проценти.
Много от тях обаче са изчерпали спестяванията си, натрупани от значителни държавни финансови трансфери, и сега усещат напрежението от високите лихвени проценти по кредитните карти и автомобилните заеми.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.