Лидерът на DPP Юичиро Тамаки предлага по-нисък данък върху печалбите от криптовалути малко преди парламентарните избори в Япония.
Юичиро Тамаки, лидер на японската Демократична партия на народите (DPP), представи план за намаляване на данъка върху печалбите от криптовалути до 20% като част от стратегията си за предстоящите общи избори.
„Ако подкрепяте облагането на печалбите от криптовалути с единна ставка от 20%, вместо да ги третирате като различни доходи, моля, подкрепете Демократичната партия за народа“, написа Тамаки в публикация в платформата X в неделя. Той също така се застъпи за премахване на данъците върху обмена на криптовалута към криптовалута.
В политическото предложение на партията се предлагат 20% отделен данък за самоначисляване, освобождаване от данъци на борсите за обмен на криптовалути, повишаване на лимита на ливъридж за търговия с криптовалути от 2х на 10х и въвеждане на борсово търгувани фондове за криптовалути (ETF). Още през юли Тамаки заяви и в друга публикация в X, че Япония трябва да „се стреми да стане водеща страна в областта на криптовалутите чрез дерегулация и данъчна реформа“.
Дайки Морияма, директор на Oasys, компания за блокчейн игри с операции в Япония и Сингапур, коментира сегашния коефициент на ливъридж в Япония за инвеститорите на дребно, който е ограничен до 2 пъти, като заяви:
Това ограничение не дава достатъчно мотивация на спекулантите да се включат в пазара.
Понастоящем Япония облага печалбите от криптовалути със ставки, достигащи 55%, като ги категоризира като различни доходи. През декември правителството одобри промени в данъчния си режим, за да освободи компаниите от плащането на данъци върху нереализираните печалби от криптовалути, ако активите се държат дългосрочно.
Според Морияма „обемите на търговия с криптовалути в Япония все още са много ниски“. Той добави, че японските криптожборси, които разчитат основно на такси за търговия за приходите си, намират за предизвикателство да останат печеливши.
Въпреки че стремежът на Тамаки да реформира данъчното облагане на криптовалутите привлече внимание, той все още може да се сблъска с пречки. Понастоящем DPP държи седем места в 465-членната Камара на представителите на Япония, а страната се готви за общи избори на 27 октомври.
Тъй като пейзажът на крипто регулациите се развива, Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) изглежда отстъпва, като други регулаторни органи поемат по-значима роля.
Лидерите на крипто индустрията с тласък за промяна на начина, по който се регулират стабилните монети, с цел да осигурят правото да предлагат лихви на притежателите.
Tether, най-големият емитент на стабилни монети в света, затвърди позицията си на значима сила в световните финанси, като стана седмият по големина притежател на държавни облигации в САЩ.
Законодателните власти направиха голяма стъпка към регулирането на стабилните монети, тъй като Комитетът по финансовите услуги на Камарата на представителите гласува в подкрепа на нов законопроект.