2024 г. е важна в следвоенната икономическа история, тъй като се навършват 80 години от конференцията в Бретън Уудс през юли 1944 г.
Тази ключова среща, проведена в Бретън Уудс, Ню Хемпшир, имаше за цел да установи нов световен икономически ред след Голямата депресия и Втората световна война. Тя положи основите на съвременната глобална икономическа система, въвеждайки институции като Световната банка и МВФ под ръководството на британския икономист Джон Мейнард Кейнс.
Съвременната световна икономика обаче е изправена пред нови предизвикателства – възстановяване след пандемията, колебания в цените на енергията и бързи климатични промени – което поражда необходимостта от съвременно споразумение от Бретън Уудс.
Първоначално доминирани от САЩ и Обединеното кралство, Световната банка и МВФ играят ключова роля в следвоенния икономически растеж до 70-те години на ХХ век. С течение на времето обаче те се ориентират към пазарно ориентирани политики, отклонявайки се от кейнсианските идеали.
Днес тези институции са поели ангажименти за справяне с климатичната криза и насърчаване на приобщаващия растеж. Въпреки това те продължават да се управляват от развитите държави, докато глобалният икономически пейзаж се е променил драстично. Китай, някога аграрен, сега е индустриална сила, която променя динамиката на търговията и световното производство.
Нововъзникващите икономики в глобалния юг са изправени пред пет основни предизвикателства: достъп до публичен и частен капитал, надвиснала дългова криза, интегриране в глобалните вериги за доставки и избягване на данъци от многонационалните компании. За да се справят с тях, институции като Световната банка трябва да увеличат кредитирането за програми за намаляване на бедността, да се съсредоточат върху устойчивото развитие и да подкрепят развиващите се страни в устойчивото преструктуриране на дълговете им.
Освен това насърчаването на нови търговски отношения е от решаващо значение, особено когато САЩ и ЕС се стремят да намалят зависимостта на производството от Китай. Развиващите се страни разполагат с жизненоважни ресурси за тази промяна, но продължават да съществуват пречки пред достъпа до частно финансиране и справедливото данъчно облагане на многонационалните корпорации.
80-годишнината от Бретън Уудс е подходящ момент за промяна на световния икономически ред. Президентът на Бразилия Лула, който ръководи срещата на върха на Г-20, се застъпи за реформи в тези институции, подчертавайки необходимостта от обновяване на тяхното управление, повтаряйки принципите на Кейнс за справедливо икономическо управление.
Срещата на върха в Рио де Жанейро може да послужи като катализатор на тази промяна.
Това съвпадение на историческото значение и съвременните предизвикателства подчертава спешната необходимост от съживяване на световните икономически структури, като се гарантира, че те отговарят на съвременните реалности и стремежи за приобщаващ и устойчив растеж.
Главният изпълнителен директор на Robinhood Влад Тенев смята, че токенизацията на традиционните активи може да изиграе ключова роля за укрепване на позициите на американския пазар на акции в световен мащаб.
Стабилна монета загуби връзката си с щатския долар в сряда сутрин след твърдения, че компанията зад проекта, базирана в Хонконг, е изправена пред фалит.
Sony Singapore направи крачка към възприемане на криптовалутите, като въведе плащания с USDC в официалния си онлайн магазин, използвайки платежната услуга на Crypto.com.
Основателят на Binance Чанпен Джао, ключова фигура в света на криптовалутите, наскоро сподели своите наблюдения за развитието на изкуствения интелект чрез своя профил в платформата X, съветвайки разработчиците да бъдат внимателни, когато пускат токени.