Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева наскоро обяви намерението на МВФ да стартира платформа, която да улеснява транзакциите между държавите с помощта на дидигтални валути на централните банки (CBDC).
Това развитие е следствие от доклад на Atlantic, в който 2023 г. е определена като ключова година за проучване на CBDC. Георгиева обясни, че понастоящем около 114 централни банки проучват CBDC, като около 10 от тях са пред завършване.
По време на конференция с участието на африкански централни банки в Рабат, Мароко, Георгиева обсъди предложения план:
За да имаме по-ефективни и по-справедливи транзакции, се нуждаем от системи, които да свързват държавите: нуждаем се от оперативна съвместимост… По тази причина в МВФ работим по концепцията за глобална платформа за CBDC.
Основната цел на предложената от МВФ глобална платформа за дигитални валути на централните банки е да се създаде съгласувана регулаторна рамка за CBDC. Целта е да се даде възможност за безпроблемно взаимодействие и функционалност на дигиталните валути в различни юрисдикции.
„Ако държавите разработват CBDC само за вътрешна употреба, не успяваме да използваме напълно техния потенциал“, добави Георгиева.
Освен това CBDC могат да улеснят развитието на финансовото приобщаване и да допринесат за намаляване на разходите за парични преводи, както подчерта тя. Заслужава да се отбележи, че понастоящем средните разходи за парични преводи са 6.3%, което възлиза на значителните $44 милиарда годишно.
Георгиева подчерта значението на това CBDC да бъдат подкрепени с материални активи. Освен това тя спомена, че криптовалутите могат да представляват инвестиционна перспектива, когато са подкрепени от такива активи; при липсата на такава подкрепа обаче те се превръщат във форма на спекулативна инвестиция.
SG-FORGE на Societe Generale предприе важна стъпка, като пусна в обращение своята обезпечена с евро стабилна монета EUR CoinVertible (EURCV) в блокчейна на Stellar.
Ripple си партнира с бразилската Braza Group, за да въведе нова стабилна монетна – BBRL – в XRP Ledger.
Европейската централна банка (ЕЦБ) представи стратегия за модернизиране на финансовите транзакции чрез създаване на възможност за разплащания в пари на централната банка.
Макар от Бинанс още да се чудят дали да вкарат Pi Coin на своята платформа, крипто инвеститорите вече могат да търгуват при „конкуренцията“. Pi Network Open Mainnet стартира днес. в 05:30 ч. българско време, а криптовалутната общност най-после получи достъп до Pi Coin (PI) на крипто борсата OKX. Въпреки че в първите часове след пускането […]