Ръководител на Европейската централна банка (ЕЦБ) изрази сериозна загриженост относно дигиталните активи, заявявайки, че нововъзникващият клас активи е рисков и не носи никакви обществени ползи.
Говорейки на панелна дискусия за бъдещето на криптоактивите по време на 22-рата годишна конференция на Банката за международни разплащания, Фабио Панета, член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ, затвърди мнението си, че търговията с дигитални активи наподобява форма на хазарт.
Панета заяви, че законодателите трябва да се въздържат от одобряване на крипто индустрията. Вместо това той се застъпи за строг контрол и установяване на всеобхватни регулаторни стандарти.
… поради ограниченията си криптовалутите не са се превърнали в иновативна и стабилна финансова форма, а са се трансформирали във вредна такава. Крипто екосистемата страда от пазарни неуспехи и отрицателни външни ефекти и без подходящи регулаторни гаранции тя със сигурност ще се сблъска с по-нататъшни смущения.
Политиците трябва да бъдат предпазливи в подкрепата си за индустрия, която все още не е произвела никакви обществени ползи, докато все повече се опитва да се интегрира в традиционната финансова система.
Подобна интеграция има за цел да придобие легитимност в рамките на системата и да се възползва от нея. Вместо това регулаторите следва да подложат криптовалутите на строги регулаторни стандарти, да се справят с техните социални разходи и да класифицират нездравите крипто модели като това, което те наистина са: форма на хазарт.
Панета продължи да изтъква това, което той възприема като слабости на дигиталните активи, включително ограниченията при прехвърлянето на криптовалути, липсата на вътрешна стойност и централизираната инфраструктура на пазара.
Изпълнителният директор на ЕЦБ заключи, че публичният сектор трябва да подкрепи инициативите на правителствата за разработване на дигитални валути на централните банки (CBDC).
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.
Пет големи банкови асоциации настояват Службата на валутния контрольор (OCC) да забави одобрението на нови национални тръстови банкови лицензи за компании за дигитални активи, включително Ripple, Fidelity Digital Assets, National Digital TR CO и First National Digital Currency Bank.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.