Неотдавнашно проучване на Paribu, турска борса за криптовалути, демонстрира промяна в инвестиционните предпочитания на някои турски инвеститори, като дигиталните активи вече са предпочитани пред традиционните опции като недвижими имоти и акции.
Проучването „2024 Cryptocurrency Awareness and Perception„, проведено с 2,002 души, запознати с криптовалутите, и 541 активни крипто трейдъри, има за цел да оцени информираността и възприемането на дигиталните активи в Турция. Резултатите разкриват, че макар златото да остава най-добрият избор за 56% от инвеститорите, 30% вече предпочитат криптовалутите, изтласквайки ги пред недвижимите имоти, които тази година са намалели до 26%.
Акциите и взаимните фондове, въпреки че интересът към тях нараства, остават зад недвижимите имоти и криптовалутите.
Според ръководителя на информационното съдържание на Paribu, Нергис Нуркан Карабаба, бързата скорост на транзакциите, лесният достъп и потенциалът за висока възвръщаемост на криптовалутите привличат турските инвеститори, които виждат в дигиталните активи инвестиция за бъдещето. Тя отбеляза, че институционалният интерес допълнително подхранва тази промяна.
Макар че осведомеността за криптовалутите е широко разпространена – 99% от анкетираните са чували за тях, докато разбирането за блокчейн технологията остава слабо, като само 28% от участниците са наясно с нейната роля.
Въпреки ограниченото обществено познаване на блокчейн, Карабаба подчерта, че хората често разглеждат криптовалутите като достъпен инвестиционен инструмент, докато блокчейн се възприема като сложна инфраструктура. Тя обяснява това несъответствие с нишовия характер на приложенията на блокчейн, които не са свързани с крипто, и които са по-малко видими за широката общественост.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.