Икономистът от Ню Йоркския университет (Ню Йорк) Нуриел Рубини трябва да свидетелства по-късно тази седмица по време на изслушването на американския Сенат за блокчейн и криптовалутната технология.
Рубини изглежда се подготвя за свидетелските си показания, отправи някои нови критики към възникващия клас активи.
Той посочва, че в това отношение екосистемата е по-лоша от Северна Корея. Освен обичайните заподозрени на минните фирми и обменът на криптовалути, той твърди, че разработчици като сътворителя на Ethereum Виталик Бутерин са „централизирани диктатори“.
„Децентрализацията в криптото е мит. Това е система, по-централизирана от Северна Корея: миньорите са централизирани, обменът е централизиран, разработчиците са централизирани диктатори (Бутерин е „диктатор за живот“) и коефициентът на Джини е по-лош от от този на Северна Корея.
Decentralization in crypto is a myth. It is a system more centralized than North Korea: miners are centralized, exchanges are centralized, developers are centralized dictators (Buterin is „dictator for life“ ) & the Gini inequality coefficient of bitcoin is worse than North Korea
— Nouriel Roubini (@Nouriel) October 8, 2018
Това не е първият път, когато Рубини, наречен „Dr. Doom“за неговите многобройни икономически прогнози, особено в началото на Голямата рецесия, се е насочил към предполагаема централизация в рамките на екосистемата на криптовалутите.
По-рано тази година, докато участва в разгорещената дискусия за крипто на глобалната конференция на Milken Institute в Лос Анджелис, Рубини заяви, че идеята, че Биткойн е децентрализиран, е и че блокчейне просто „прехвалена Excel таблица“.
Bitcoin is ‘Bulls–t,’ Says‘Dr Doom’ Nouriel Roubini in Latest Crypto Rant https://t.co/XgUC0BGqCH
— CCN (@CryptoCoinsNews) status/992038861286060033?ref_src=twsrc%5Etfw“>May 3, 2018
Професорът от „Stern School of Business“ също на различни места е критикувал привържениците на крипто, като „hodl nuts“ и „кибер-терористи“ сред различни цветни епитети. Освен това той реагира с радост на всеки голям спад в цените на bitcoin, въпреки че най-ниската му прогноза – тази за нула – все още не е реализирана.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.