Традиционните канали за пране на пари остават най-използваните.
Според доклад на SWIFT (Общност за глобална междубанкова финансова телекомуникация), ролята на криптовалутите в прането на пари е преувеличена и необоснована, като фиатните пари все още са най-използваният метод за такива цели.
Прането на пари остава сериозен проблем в световен мащаб. Изследвания на междуправителствената организация ОOН показват, че всяка година от фиатните канали се изпират от $800 милиарда до $2 трилиона. Kриптовалутите са много малка част от цялата картинка.
„Идентифицираните случаи на пране чрез криптовалути остават сравнително малко в сравнение с обемите пари, изпирани чрез традиционни методи„, заявиха от SWIFT миналата седмица. Фирмата предоставя комуникационен инструмент за банките да си предават информация за транзакциите помежду си и се използва за трансфериране на милиарди долари.
SWIFT заяви, че традиционните методи като използване на мулета, хавала (с помощта на посредници), кухи компании, кешови бизнеси и престъпления като търговия с наркотици остават в челните редици на прането на пари. Използването на криптовалути за пране на пари е минимално.
Въпреки това, все още има някои, които използват криптовалутите за криминална дейност. SWIFT посочи скандалната групировка Lazarus Group като основна хакерска група, която продължава да предпочита и използва криптовалутите пред фиатните.
Други подобни случаи са неидентифицирани хакерски групи в Европа, които използват откраднати средства за закупуване на предплатени дебитни карти за криптовалута, специален вид карта, която съхранява крипто и конвертира във фиат по време на транзакция.
SWIFT обаче заяви, че използването на криптовалута за пране на откраднати банкови средства ще се увеличи в бъдеще.
„Благоприятните фактори включват нарастващия брой алткойни (алтернативни криптовалути), които наскоро стартираха и които се фокусират върху осигуряване на пълна анонимност на транзакциите„, отбелязва компанията.
Услуги като миксери – онлайн инструменти, които смесват крипто транзакции с легитимни транзакции, за да покрият следите си – също представляват заплаха.
Друг потенциален инструмент за пране на пари е появата на специализирани онлайн пазари, които изискват само имейл адрес за регистрация, който след това може да се използва за конвертиране на незаконни печалби от крипто в реални активи като имущество и часовници, добави SWIFT.
Но засега истинските проблеми се крият във фиатните валути.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.