Въвеждането на интернет в Куба преди почти година предизвика значителен скок в интереса към криптовалутите.
Някои кубинци ги използват, за да заобиколят икономическите санкции, наложени на страната.
Настоящото търговско ембарго на Куба от САЩ изключва хората си от повечето финансови пазари и международни платежни системи. Кубинците се борят да получат кредитни или дебитни карти и се чувстват така, сякаш са пострадали поради провала на автократичното им правителство. Криптовалутите обаче предлагат изход за някои.
Криптовалутите остават нерегламентирани в Куба, но откакто страната излезе „онлайн“ през последната година, те стават все по-популярни.
Алекс Собрино, основателят на канала Teleba CubaCripto, твърди, че около 10 000 кубинци го използват за да правят дебати и да търгуват с дигитални валути.
„Използваме криптовалути, за да правим покупки онлайн и дори има хора, резервиращи хотелски стаи с тях.“
Криптовалутите обаче все още са в начален стадий на развитие в латиноамериканската държава и е малко вероятно да повлияят на по-голямата част от жителите ѝ, които са около 11,2 милиона. Към момента индустрията съществува в сивия сектор. Не изглежда и правителството да има политическа воля или интерес да ги управлява. Съобщава се, обаче, че през юни кубинското правителство потърси потенциално издаване на собствена държавна криптовалута, отчасти вдъхновена от Petro.
Един от въпросите обаче е, че Куба остава до голяма степен „офлайн“, което означава, че по-голямата част от нейните граждани все още нямат достъп до тези финансови услуги. И все пак това не означава, че не се предприемат сериозни усилия за промяна на този факт.
Fusyona е борса за криптовалути, която твърди, че е първата в Куба. Тя използва фиатна валута от тези, които искат да изпращат парични преводи в Куба и им позволява да инвестират в девет от водещите криптовалути. След това използва песо от кубинците, за да инвестира в криптовалутите и да „плати“ паричните преводи. Борсата вече има около 1300 потребители.
„За чужденците криптовалутите са просто алтернатива … Но за кубинците това е необходимост и може да бъде решение за тяхното изключване от световната финансова общност“, казва Адриан К. Леон, основателят на Fusyona.
Остава да разберем дали правителството ще продължи да позволява на тази индустрия да расте на малкия остров.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.