Начало » Криптовалутите не са заплаха за финансовата стабилност на Европа

Криптовалутите не са заплаха за финансовата стабилност на Европа

20.05.2019 18:29 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Криптовалутите не са заплаха за финансовата стабилност на Европа

Според Европейската централна банка (ЕЦБ) понастоящем криптовалутите не представляват заплаха за финансовата стабилност на Европа. Това е разкрито в скорошен доклад, публикуван от банката.

Отчетът на ЕЦБ заявява, че крипто услугите не са на същия принцип като парите.

Докладът също така посочва, че сегашната комбинирана стойност на крипто активите е малка в сравнение с финансовата система на континента, а „връзките“ с финансовия сектор все още са ограничени.

Докладът продължава с това, че повечето банки в ЕС не притежават значителен брой крипто активи. Важно е, че криптовалутите не изпълняват същата функция като парите.

В момента много малко търговци позволяват закупуването на стоки и услуги с Биткойн. Така монетата има малък „ефект върху икономиката на ЕС“ или върху паричната политика.

Централната банка казва:

„Високата волатилност на цените на крипто активите, липсата на подкрепа от централната банка и ограниченото приемане сред търговците предотвратяват понастоящем използването на криптовалутите като заместители на парични средства и депозити. Това затруднява крипто активите да изпълняват характеристики на паричен актив в близко бъдеще. „

Отчетът на банката продължава:

Крипто активите не могат да се използват за извършване на парични разплащания в системно важни FMI. Доколкото те не се квалифицират като ценни книжа, централните депозитари на ценни книжа (ЦДЦК) не могат да извършват сетълмент на крипто активи. Дори ако продуктите, базирани на крипто активи, трябва да бъдат изчистени от централните контрагенти (ЦК), те трябва да бъдат разрешени и да отговарят на съществуващите регулаторни изисквания, макар и на допълнителни разходи и без ясни ползи за ЦК на ЕС.

Говорейки за стейбълкойновете, ЕЦБ заяви, че след като банките започнат да ги обезпечават, те ще станат по-малко променливи. Въпреки това той вярва, че това не е правилната стъпка, тъй като „такова обезпечение може да доведе до допълнително търсене на резерви на централните банки, което би могло да има последици за паричната политика и нейното прилагане“.

https://t.me/joinchat/GVKUGRH2XQaG9Ww6oeui4Q

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Фондация Етериум с нова инициатива за институционални стандарти за сигурност

Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.

16.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От MetaMask коментираха спекулациите за лансиране на собствен токен

Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.

16.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

От Goldman Sachs повишиха икономическите си прогнози за Китай – какви са причините?

Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.

16.05.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Конкуренцията между платформите за меме монети се засилва – губи ли Solana лидерството?

Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.

16.05.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.