Въпреки че изрази предпазливост по отношение на криптовалутите, Международният валутен фонд (МВФ) отбеляза, че цифровите активи могат да бъдат ефективни алтернативи на традиционните финансови продукти.
В блог публикация от 16 юни, МВФ заяви, че някои криптовалути и цифрови валути на централните банки (CBDC) могат да бъдат по-ефективно решение за плащане от кредитните и дебитните карти, особено по отношение на потреблението на енергия.
“В зависимост от конкретните детайли на начина, по който са конфигурирани, CBDC и някои видове криптоактиви могат да бъдат по-енергийно ефективни от голяма част от сегашния платежен пейзаж, включително кредитните и дебитните карти„, заяви МВФ.
Освен това МВФ разкри, че някои централни банки обмислят възможността за предоставяне на CDBC на физически карти; следователно трябва да има решение за намаляване на потреблението на енергия. Според тях интегрирането на криптовалутите и CBDC с физически карти ще подпомогне масовото им приемане. МВФ призна, че макар бъдещето на парите все още да е неизвестно, политиците, които обмислят приемането на CBDC и криптовалутите, трябва да разгледат енергийния фактор цялостно.
Според институцията потреблението на енергия ще бъде от ключово значение за определяне на бъдещето на парите, особено когато платежните системи възприемат технологията на разпределената счетоводна книга.
Въпреки това МВФ изтъкна, че криптовалутите от типа „доказателство за работа“ (proof-of-work, PoW) като Биткойн консумират повече енергия от кредитните карти, и препоръча да се съсредоточим върху цифрови активи с други механизми. Органът отбеляза, че „тези постижения поставят потреблението на енергия на криптовалутите доста под това на кредитните карти„.
Преди това МВФ твърдеше, че ръстът на криптовалутите представлява заплаха за финансовата стабилност, като все по-често призоваваше властите да действат бързо и да приемат необходимите регулации за сектора.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Крипто пазарът вероятно ще се насочи нагоре докато традиционните активи падат – Д. Морхед
В резултат на това МВФ публикува насоки за разработване на единна глобална регулаторна рамка за криптовалутите. Политиките са насочени главно към установяване на равнопоставени условия за всички заинтересовани страни в областта на крипто.
Интересно е, че главният икономист на МВФ Гита Гопинат се противопостави на идеята за цялостна забрана на криптовалутите, но призова за регулиране на сектора.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.