НАЧАЛО Други

Криптовалутите и соларната енергия в Молдова

20.05.2018 13:37 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Криптовалутите и соларната енергия в Молдова

Програмата на ООН за развитие си партнира с базираният в ЮАР блокчейн startup Sun Exchange, за да управлява един от най-големите университети в Молдова, съобщи UNDP в изявление.

Молдова, обедняла източноевропейска страна с население от 4 милиона души, може скоро да се яви като неинвазивен посланик на марката за възобновяема, задвижвана от крипто, екологично чиста енергия.

Sun Exchange е пазар, в който можете да закупите слънчеви клетки с криптовалути за захранване на бизнеси или училища. Обменът използва SolarCoin, криптовалута, пусната от блокчейна на startup-а ElectriCChain.

Осъществено чрез crowdfunding

Ако всичко върви според плана, Техническият университет на Молдова ще изпълни всичките си енергийни нужди, посрещнати с помощта на задвижвана от крипто, слънчева енергия. Университетът ще получи един мегават енергия, инсталиран това лято, благодарение на ентусиазираните crowdfunding усилия, съобщaва Ройтерс.

Тази програма може да се превърне в благосклонност на страната, която е с излаз на море и същевременно внася 74% от енергията си и е една от най-бедните в Европа.

Енергийните разходи на Молдова са се увеличили с повече от 50% през последните пет години, като се набляга на необходимостта от по-евтин енергиен източник. Този последен крипто проект може да помогне на Молдова да стане по-малко зависима от вноса на енергия като нефт и газ от Русия.

Молдова е подходяща за този проект за слънчева енергия, тъй като разполага с повече от 10 000 квадратни метра неизползвано пространство на покривите на обществени сгради, които могат да се използват за слънчеви панели, каза Думитру Василеску, програмен мениджър на UNDP.

Ако молдовският крипто-задвижван проект е успешен, UNDP планира да го възпроизведе в съседни държави. “В крайна сметка това може да доведе до революция на пазара на възобновяема енергия за Източна Европа и Централна Азия”, каза Василеску.

Ейбрахам Кеймбридж, изпълнителен директор на Sun Exchange, заяви, че не е изненадан от факта, че Молдова е се обръща към криптовалутите и блокчейн, след като се вижда как индустрията може да подсили икономиката си.

Не е чудно, че това е един от най-бързо развиващите се крипто пазари. Системата разполага с всички подходящи стимули. Това намалява разходите за слънчева енергия драстично за крайния потребител. И това прави лесно за всеки в света да притежава слънчева клетка навсякъде и от нея да направи постоянен източник на приход от слънчева светлина.

каза Кеймбридж

Блокчейн на помощ

Молдова използва блокчейн технология за елиминиране на трафика на деца. Стотици молдовски момичета са отвлечени и пренесени незаконно в Турция, Русия, Обединените арабски емирства и други страни, за да работят като сексуални роби.

Децата в селските райони са лесни цели за трафикантите, защото често нямат идентификация, така че похитителите могат да ги транспортират през границите, като използват фалшиви идентификационни номера. Молдовските власти обаче осъзнаха, че блокчейн технологията, която стои зад Биткойн , може да предостави на децата си документи за самоличност, които не могат да се фалшифират и не са на физически носител, а използват пръстови отпечатъци и сканиране на лице.

Междувременно в съседна Украйна депутатите изготвят законодателство за легализиране на криптовалутите. Украйна е начело на всеобхватните крипто регулации от януари 2018 г.

“Като се има предвид бързото развитие на крипто в света, този въпрос не може да бъде изключен от вниманието на държавата”, каза съветът за сигурност на Украйна.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето коя е най-търгуваната фиатна валута за крипто трейдърите

През първото тримесечие на 2024 г. южнокорейският вон се превърна в най-популярната фиатна валута за търговия с криптовалути в световен мащаб.

16.04.2024 21:25 2 мин. четене

Акциите на AMD може да се изстрелят значително според експерт

Nvidia може и да е лидера в бранша, но AMD все още има място за развитие, смята анализаторът на HSBC Франк Лий, който повиши рейтинга на акциите на AMD от “държане” на “покупка”.

16.04.2024 20:40 1 мин. четене

Ето как реагираха традиционните пазари на атаката на Иран срещу Израел

Инвеститорите реагираха премерено на геополитическото напрежение, като например неотдавнашната атака на Иран срещу Израел, което показва рационален подход към пазарната динамика.

16.04.2024 20:14 2 мин. четене

Заплахата от глобална рецесия – ще се разминем ли?

Според германски правителствени източници заплахата от глобална рецесия до голяма степен е избегната, но перспективите за растеж остават скромни според предстоящите прогнози на Международния валутен фонд (МВФ).

16.04.2024 20:05 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.