Държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео заяви, че смята, че криптовалутите трябва да бъдат регулирани по същия начин, както финансовите институции.
Той имаше следното да каже:
Моята мисъл е следната: ние трябва да използваме същата рамка, която използваме за регулиране на всички други електронни финансови транзакции днес. Те по същество са това. Това са пари, движещи се по пазари или в някои случаи транзакции без посредници.
Същите правила, които се прилагат за транзакции, „които преминават през SWIFT или протичат през нашите финансови институции трябва да се прилагат и за тези транзакции„, обясни Помпео.
Признавам, че ще е трудно да се направи.
По време на дискусията, която обхваща редица въпроси от протестите в Хонконг до държавните пропагандни ферми, използващи Twitter и Facebook, съветникът на Тръмп също се спря на използването на анонимни криптовалути при финансирането на тероризма и прането на пари.
Той твърди, че ако такива частни транзакции станат норма, те ще „намалят сигурността в света…„
Способността да проследяваме паричните потоци по света „помогна да запазим целия свят в безопасност и да се борим с тероризма и други коварни дейности … Трябва да запазим финансова система, глобална финансова система, която защитава това„, каза Помпео.
Въпреки това той изглежда се съгласи с интервюиращите, които се пошегуваха, че всички схеми свързани с пране на пари досега се изпълняват чрез фиатни валути. Предвид длъжността на Помпео, голямата част от това, което каза, е твърде очаквано.
Интересното е, че начинът, по който той говори за криптовалутите, има подтекст на неизбежност. Вече сме на етап, където, не само плюсовете на този клас активи е безспорен, но приемането е на достатъчно високо ниво. Следователно трябва да решим по какъв начин трябва да разглеждаме тези дигитални валути от регулаторна гледна точка.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.