Държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео заяви, че смята, че криптовалутите трябва да бъдат регулирани по същия начин, както финансовите институции.
Той имаше следното да каже:
Моята мисъл е следната: ние трябва да използваме същата рамка, която използваме за регулиране на всички други електронни финансови транзакции днес. Те по същество са това. Това са пари, движещи се по пазари или в някои случаи транзакции без посредници.
Същите правила, които се прилагат за транзакции, „които преминават през SWIFT или протичат през нашите финансови институции трябва да се прилагат и за тези транзакции„, обясни Помпео.
Признавам, че ще е трудно да се направи.
По време на дискусията, която обхваща редица въпроси от протестите в Хонконг до държавните пропагандни ферми, използващи Twitter и Facebook, съветникът на Тръмп също се спря на използването на анонимни криптовалути при финансирането на тероризма и прането на пари.
Той твърди, че ако такива частни транзакции станат норма, те ще „намалят сигурността в света…„
Способността да проследяваме паричните потоци по света „помогна да запазим целия свят в безопасност и да се борим с тероризма и други коварни дейности … Трябва да запазим финансова система, глобална финансова система, която защитава това„, каза Помпео.
Въпреки това той изглежда се съгласи с интервюиращите, които се пошегуваха, че всички схеми свързани с пране на пари досега се изпълняват чрез фиатни валути. Предвид длъжността на Помпео, голямата част от това, което каза, е твърде очаквано.
Интересното е, че начинът, по който той говори за криптовалутите, има подтекст на неизбежност. Вече сме на етап, където, не само плюсовете на този клас активи е безспорен, но приемането е на достатъчно високо ниво. Следователно трябва да решим по какъв начин трябва да разглеждаме тези дигитални валути от регулаторна гледна точка.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.