Държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео заяви, че смята, че криптовалутите трябва да бъдат регулирани по същия начин, както финансовите институции.
Той имаше следното да каже:
Моята мисъл е следната: ние трябва да използваме същата рамка, която използваме за регулиране на всички други електронни финансови транзакции днес. Те по същество са това. Това са пари, движещи се по пазари или в някои случаи транзакции без посредници.
Същите правила, които се прилагат за транзакции, „които преминават през SWIFT или протичат през нашите финансови институции трябва да се прилагат и за тези транзакции„, обясни Помпео.
Признавам, че ще е трудно да се направи.
По време на дискусията, която обхваща редица въпроси от протестите в Хонконг до държавните пропагандни ферми, използващи Twitter и Facebook, съветникът на Тръмп също се спря на използването на анонимни криптовалути при финансирането на тероризма и прането на пари.
Той твърди, че ако такива частни транзакции станат норма, те ще „намалят сигурността в света…„
Способността да проследяваме паричните потоци по света „помогна да запазим целия свят в безопасност и да се борим с тероризма и други коварни дейности … Трябва да запазим финансова система, глобална финансова система, която защитава това„, каза Помпео.
Въпреки това той изглежда се съгласи с интервюиращите, които се пошегуваха, че всички схеми свързани с пране на пари досега се изпълняват чрез фиатни валути. Предвид длъжността на Помпео, голямата част от това, което каза, е твърде очаквано.
Интересното е, че начинът, по който той говори за криптовалутите, има подтекст на неизбежност. Вече сме на етап, където, не само плюсовете на този клас активи е безспорен, но приемането е на достатъчно високо ниво. Следователно трябва да решим по какъв начин трябва да разглеждаме тези дигитални валути от регулаторна гледна точка.
Нигерия прави решителна крачка към приемането на стабилни монети, тъй като Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на страната очерта готовността си да подкрепи иновациите в областта на дигиталните валути – при ясни регулаторни условия.
Най-високопоставеният финансов надзор в Южна Корея е издал неофициални насоки, с които призовава местните мениджъри на активи да намалят инвестициите си в акции, свързани с криптовалути, според доклад на Korean Herald.
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.