Раул Пал, макроикономически експерт и главен изпълнителен директор на Real Vision, смята, че златото е готово за възходящо движение на цената поради продължаващото обезценяване на паричната система.
Той твърди, че огромната тежест на дълга на САЩ, особено нарастващите лихвени плащания, ще продължи да повишава стойността на благородния метал. Все пак Пал поясни, че макар златото да може да отбележи печалби, потенциалът му за растеж ще бъде далеч надхвърлен от този на дигиталните активи, особено на криптовалутите.
В неотдавнашно интервю за подкаста Wealthion той обясни, че както златото, така и криптовалутите са свързани със сходни икономически фактори, най-вече обезценяването на валутите, но криптовалутите имат много по-силно предимство.
Експертът подчерта, че дигиталните активи, за разлика от златото, предлагат много по-висока бета – т.е. те са по-волатилни – и следователно по-висока възвръщаемост, коригирана спрямо риска. Според Пал това прави криптовалутите по-привлекателна инвестиция за тези, които търсят по-големи дългосрочни печалби, въпреки по-високия риск. За сравнение, той разглежда златото като по-сигурна, но по-малко печеливша опция.
Експертът сподели и мнението си за бъдещето на рецесиите, отбелязвайки, че при трайната тенденция на обезценяване на валутите икономическите спадове ще бъдат все по-трудно постижими. Той обясни, че рецесиите обикновено се предизвикват от кредитни събития, при които обезпечението губи стойност спрямо дълга, създавайки цикъл на икономическо свиване.
Въпреки това, чрез постоянното обезценяване на валутата, основното обезпечение остава стабилно, поради което САЩ избегнаха рецесия през 2022 г. въпреки някои икономически предизвикателства. Пал твърди, че без пандемията от Covid-19 рецесията през 2020 г. нямаше да настъпи, посочвайки как продължаващите парични политики на централните банки са преосмислили типичните фактори, предизвикващи рецесия.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.