Общо криптовалути на стойност 7,6 милиарда долара са откраднати от хакери и измамници от 2011 г. насам, според нов доклад, публикуван от базираната в Амстердам компания за блокчейн анализ Crystal Blockchain.
Според доклада, 2,8 милиарда долара са откраднати чрез пробиви в сигурността, като най-популярното нарушение е срещу системите за сигурност на платформите за търговия с криптовалути. Общо 113 пробива са документирани, като най-големия е срещу Coincheck през 2018 г.
По това време борсата за криптовалути стана свидетел на това как хакери, които се смятат за свързани с групировката Lazarus, крадат NEM на стойност над 535 милиона долара.
Що се отнася до пробиви на сигурността на борси – САЩ, Япония, Обединеното кралство, Китай и Южна Корея претърпяха най-много хакове, като американските услуги оглавиха списъка.
Що се отнася до открадната стойност, Китай беше начело, благодарение на Понци схемата PlusToken, която открадна над 2,9 милиарда долара от инвеститори, и измамата WoToken, която открадна над 1 милиард долара.
Кирило Чихрадзе, продуктов директор на Crystal Blockchain, направи
„Считахме 7,6 милиарда долара като обща сума за всички години. Общо взето кумулативна сума за последните 10 години.“
Чихрадзе добави, че основната причина за уязвимостите, които се експлоатират, е, че технологичната индустрия продължава да се развива с много бързи темпове и повече субекти се появяват на пазара със слаби политики за вътрешна сигурност.
Докладът, добавя изданието, предвижда, че с увеличаване на сложността на методите на хакерите, в бъдеще се очаква броят на атаките да нараства. Споменавайки най-новия бизи пазар на BTC, при който се тества $16,000, той добави, че компанията предполага, че „броят на атаките и схемите ще продължи да расте.“
Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.
Бивш служител на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) е осъден на пет години и шест месеца затвор, след като е откраднал 50 BTC – сега на стойност над £4.4 милиона – от криминално разследване, което е подпомагал.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.