Общо криптовалути на стойност 7,6 милиарда долара са откраднати от хакери и измамници от 2011 г. насам, според нов доклад, публикуван от базираната в Амстердам компания за блокчейн анализ Crystal Blockchain.
Според доклада, 2,8 милиарда долара са откраднати чрез пробиви в сигурността, като най-популярното нарушение е срещу системите за сигурност на платформите за търговия с криптовалути. Общо 113 пробива са документирани, като най-големия е срещу Coincheck през 2018 г.
По това време борсата за криптовалути стана свидетел на това как хакери, които се смятат за свързани с групировката Lazarus, крадат NEM на стойност над 535 милиона долара.
Що се отнася до пробиви на сигурността на борси – САЩ, Япония, Обединеното кралство, Китай и Южна Корея претърпяха най-много хакове, като американските услуги оглавиха списъка.
Що се отнася до открадната стойност, Китай беше начело, благодарение на Понци схемата PlusToken, която открадна над 2,9 милиарда долара от инвеститори, и измамата WoToken, която открадна над 1 милиард долара.
Кирило Чихрадзе, продуктов директор на Crystal Blockchain, направи
„Считахме 7,6 милиарда долара като обща сума за всички години. Общо взето кумулативна сума за последните 10 години.“
Чихрадзе добави, че основната причина за уязвимостите, които се експлоатират, е, че технологичната индустрия продължава да се развива с много бързи темпове и повече субекти се появяват на пазара със слаби политики за вътрешна сигурност.
Докладът, добавя изданието, предвижда, че с увеличаване на сложността на методите на хакерите, в бъдеще се очаква броят на атаките да нараства. Споменавайки най-новия бизи пазар на BTC, при който се тества $16,000, той добави, че компанията предполага, че „броят на атаките и схемите ще продължи да расте.“
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.