Скокът на цените на криптовалутите от март е придружен от вълна от 'криптоджакинг' атаки според нови изследвания, публикувани от компанията за киберсигурност Symantec.
Според компанията има 163% увеличение на криптоджакинг активността през браузърите за второто тримесечие на 2020 г. Този тип хак допреди това бе в период на рязък спад от март 2019 г. поради спирането на производителя на скриптове за копаене CoinHive.
Symantec посочва, че увеличението в последното тримесечие съвпада със скока в стойността на Биткойн (BTC) и Monero (XMR), две криптовалути, често добивани от злонамерените участници, които разчитат на базиран на браузъра крипто малуер.
Криптоджакингът бе в период на висока активност от септември 2017 г. до март 2019 г., превръщайки се в една от най-разпространените форми на кибератаки по това време. Но през 2019 г. се съобщава, че проектът CoinHive е станал икономически нерентабилен. Според съобщението, криптодобивната операция спря дейността си на 8 март 2019 г. Сред причините за затварянето, разработчиците отбелязаха 50-процентов спад на хеширащата мощност след последния хард форк на Monero.
Джош Лемос, вицепрезидент на научните изследвания и разузнаването в BlackBerry, заяви, че крипто копачите не трябва да бъдат сложни и могат да бъдат доставяни по различни начини.
Въпреки това, в неотдавнашен доклад, ZDNet предполага, че сегашното увеличение на атаките е малко вероятно да продължи.
„Повечето групи за киберпрестъпления, които експериментираха с криптоджакинг операции в миналото, обикновено ги зарязваха само след няколко седмици, тъй като те откриват, че базираното на браузъра добиване на криптовалути е не само загуба на времето им, но е твърде шумно, привличайки повече внимание, отколкото печалби.”
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.