Неотдавнашно изслушване в Конгреса, което имаше за цел да ускори регулирането на дигиталните активи, се превърна в политическа полемика, след като законодателите поставиха под въпрос дали президента Доналд Тръмп може да има лична изгода от предложения закон CLARITY.
Това, което започна като дискусия относно структурата на крипто пазарите, бързо се разрасна, когато конгресменката Максин Уотърс обвини Тръмп, че има неразкрити бизнес връзки с индустрията – по-специално чрез организации като World Liberty Financial, крипто платформа, за която се твърди, че е свързана с неговото обкръжение.
Тя заяви, че законопроектът може да проправи пътя на президента да използва регулацията за лична облага, като потенциално постави парите на данъкоплатците „в неговия дигитален портфейл“.
На фона на тези опасения, членовете на Демократическата партия призоваха за официално разследване на финансовите връзки на Тръмп с крипто предприятия.
Бившият председател на CFTC Тимъти Масад подкрепи инициативата, като предупреди, че всяка регулаторна рамка, която не е прозрачна по отношение на политическите връзки, ще навреди на доверието в сектора.
Уотърс също така изрази тревога относно рисковете за националната сигурност, критикувайки законопроекта за това, че не се занимава с измамите и не защитава дребните инвеститори. Въпреки силната съпротива, се очаква закона „CLARITY“ да бъде представен пред комисията до 10 юни.
Докато друг законопроект – GENIUS, насочен към надзора на стабилните монети – вече е приет, последната дискусия свидетелства, че крипто регулациите може да бъдат оформени в голяма степен както от политиците, така и от по-широките пазарни тенденции.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.