Второто тримесечие на 2024 г. в света на криптовалутите бе доминирано от меме монети, активи от реалния свят (RWA) и изкуствен интелект (AI), които запазиха силно пазарно присъствие от 35.7%, подобно на първото тримесечие.
Solana и Base бяха открояващи се екосистеми, които завладяха 22.9% от пазарния интерес. Въпреки обещаващия старт, общата пазарна капитализация на криптовалутите спадна с 14.4%, като приключи юни на ниво от $2.43 трилиона.
Биткойн се изправи пред предизвикателно второ тримесечие, като приключи на ниво от $62,734, което представлява спад от 11.9%. Дългоочакваното четвърто халвинг събитие премина без голямо въздействие върху пазара, а цената на Биткойн се колебаеше между $58,000 и $72,000.
Хаш скоростта на хеширане при добива спадна с 18.8% след достигнатия през април връх, отбелязвайки първия спад от второто тримесечие на 2022 г. насам.
Въпреки това компании като BitDigital и Tether продължиха да инвестират в добив и изкуствен интелект, а Block завърши разработването на усъвършенстван добивен чип.
През второто тримесечие в центъра на вниманието бяха меме монетите, RWA и AI, като само те съставляваха 14.3% от пазара. Solana и Base останаха водещи блокчейн екосистеми.
Етериум придоби инфлационен характер, като добави повече ETH в обращение, отколкото изгори, главно поради намалената мрежова активност и по-ниските такси.
Централизираните борси (CEX) имаха трудно тримесечие, като обемът на спот търговията спадна до $3.40 трилиона, което е с 12.2% по-малко спрямо първото тримесечие. Binance запази водещата си позиция, но Bybit нарасна и стана втората по големина спот CEX.
Gate отбеляза значителен ръст, като увеличи обема на търговията с 51.1%. За разлика от тях, децентрализираните борси (DEX) отбелязаха 15.7% ръст в обема на търговията, достигайки $370.7 милиарда. Uniswap доминираше на DEX пазара, докато Thruster и Aerodrome отбелязаха значителен ръст, обусловен от популярността на меме монетите и airdrop събитията.
Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.