Икономистът и прочутият критик на криптовалути, Нуриел Рубини, заяви, че крипто "като технология няма абсолютно никаква основа за успех."
В разговор с глобалната професионална асоциация на инвеститорите, Рубини, икономист от Ню Йорк, който пророкува финансовата криза от 2008 г., отново потвърди негативната си позиция към крипто и блокчейн пространството.
Известният икономист заяви, че цялата крипто индустрия се състои от активи, които не са нито пари, нито валута. Той подчерта, че криптовалутите не са нито стабилни от гледна точка на приноса на ценност, нито скалируемо средство за плащане.
Като пример за недостатъците на крипто, Рубини посочи екстремния бичи пазар през втората половина на 2017 г., твърдейки, че „милиони хора“ купуват крипто заради страха да не пропуснат, но не „знаят нищо за финансите или портфолио инвестициите“.
Според Рубини, представянето на криптo представлява „експоненциален, параболичен балон“, който започна да се спуква, защото няма реална фундаментална стойност, която да я подкрепи като актив.
Рубини изключи блокчейн от списъка на основните технологии, които ще доведат до производствена или финтех революция, включително изкуствен интелект, машинно самообучение, големи данни и интернет на нещата (IoT). Рубини отново заяви, че „реалната революция във финансовите услуги е финтех, но финтех няма нищо общо с крипто.“
Той поясни:
Финтех ще бъде комбинация от изкуствен интелект и големи данни и вездесъщ интернет. Това ще революционизира платежните системи, разпределението на кредити, функциите на капиталовия пазар, застраховането, управлението на инвестициите, финансовите консултации и т.н.
По-рано тази година, Рубини заяви, че блокчейн е „не по-добър от електронна таблица на Excel“ и е „най-прехвалената технология някога“.
Неотдавна, председателят на Комисията за търговия със стокови фючърси на САЩ (CFTC) заяви, че блокчейн ще трансформира реакциите на регулаторите в реално време към световната финансова катастрофа през 2008 г., ако било в употреба тогава.
В началото на март, фирмата за международни консултантски услуги International Data Corporation публикува доклад, в който се твърди, че разходите за блокчейн ще нараснат с почти 89% през 2019 , като инвестициитесе очаква да достигнат $2,9 милиарда през 2019 г. и $12,4 милиарда през 2022 г.
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.