Често рекламиран като запас от стойност или хеджиращ актив, Биткойн (BTC) е придобил значително общоприемане през последните няколко месеца.
Кенет Рогоф, професор по публична политика и икономика в Харвардския университет, обаче се съмнява в успеха на актива.
„Виждам, че Биткойн се използва в провалени държави„, каза Рогоф в интервю за Bloomberg в четвъртък, добавяйки:
Това е мислимо, може да има някаква полза в едно дистопично бъдеще, но мисля, че правителствата няма да разрешат широкомащабни транзакции. Те просто няма да го позволят. Регламентът ще влезе. Правителството ще спечели. Няма значение каква е технологията.
Биткойн издържа справедливия си дял от критики в рамките на 12-годишната си история. Защитникът на златото Питър Шиф често коментира срещу технологията, инвеститорът Уорън Бъфет веднъж посочи актива като „вероятно отрова за плъхове на квадрат„, а финансовият коментатор Денис Гартман изрази скептицизъм към Биткойн в края на 2020 г., само за да посочим няколко примера.
Приемането на Биткойн обаче продължава да расте въпреки скептиците. Активът проби предишните рекордни ценови нива, достигайки скорошен връх близо $42,000, след като множество големи масови компании публикуваха своите покупки на BTC през 2020 г.
„Със сигурност мисля, че съм съгласен, че това е спекула“, каза Рогоф за Биткойн.
Той добави:
Бил съм скептик към Биткойн и със сигурност цената се е повишила, но има някакъв краен въпрос каква е ползата. Ценно ли е, защото хората смятат, че е ценно? Това е балон, който би се пукнал.
„Мисля, че в дългосрочен план, ако няма полза, да, балонът ще се спука„, каза Рогоф.
„Надявам се, че няма толкова ценна употреба, но предполагам, че това е хедж срещу дистопия.“
За разлика от тях, лидерите в крипто индустрията представят Биткойн като хедж при по-малко радикални обстоятелства.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.
Търговската активност на спот Биткойн ETF-ите в САЩ току-що достигна нов рекорд за 2025 г., отбелязвайки важен етап в институционалния прием на криптовалутите.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни нива.