В последния доклад на Pantera Capital портфолио мениджърът Космо Джианг и ръководителят на отдел „Съдържание“ Ерик Лоу обсъждат настоящите и бъдещите перспективи на пазара на криптовалути.
Те твърдят, че след силното начало на годината цените на дигиталните активи са се понижили през второто тримесечие, като най-големите 400 токена са спаднали с 45% през второто тримесечие и с 12% от началото на годината към 30 юни.
Този спад се дължи на макроикономически фактори, като например продължително високите лихвени проценти поради инфлацията и силната икономика, както и на специфични за криптовалутите проблеми, като например ликвидирането на Биткойн притежанията на германското правителство и възстановяването на сумите на кредиторите на Mt. Gox.
Допълнителен натиск дойде от пускането на нови токени и продължаващото придобиване на права от частни инвеститори, което увеличи натиска върху продажбите. Регулаторната несигурност, особено разследванията на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) по отношение на множество крипто компании, също допринесоха за пазарната нервност.
Въпреки тези предизвикателства Джианг и Лоу остават оптимисти по отношение на дигиталните активи. Те подчертаха, че макар повечето токени да са се представили по-слабо в сравнение с Биткойн и Етериум, тази широка разпродажба предоставя възможност за инвеститорите. Много токени със силни фундаментални показатели сега са подценени и предлагат атрактивни входни точки при възстановяването на пазара. Те подчертаха важността на фокусирането върху токени със стабилни фундаментални показатели.
Докладът посочва и положителни развития, като например иновации в блокчейн протоколи, свързани с изкуствения интелект, децентрализирани мрежи за физическа инфраструктура (DePIN) и децентрализирани социални платформи. Подобряването на фундаменталните показатели, като например увеличаването на потребителите и активността във веригата, предполага, че пазарът е готов за възстановяване.
Джианг и Лоу също така подчертават значителната регулаторна промяна в САЩ с прокрипто позиция на Доналд Тръмп и неотдавнашните законодателни събития като приемането на FIT21 и одобрението на Етериум ETF-ите.
Тези промени биха могли да насърчат иновациите, като същевременно защитят инвеститорите, а охлаждането на инфлацията може да доведе до намаляване на лихвените проценти, което допълнително ще облагодетелства крипто пазара.
В заключение, анализаторите смятат, че пазарът навлиза във втората фаза на бичия пазар, където се очаква алткойните със силни фундаментални показатели да се представят по-добре.
Solana поскъпна с 5.6 %, за да си възвърне нивото от $200 за първи път от февруари насам, задвижвана от съвкупност от бичи технически, фундаментални и институционални катализатори.
Според нови данни, споделени от Bitcoin Magazine Pro, публично търгуваните компании вече притежават общо над 844,822 BTC на стойност над $100.5 милиарда, което бележи исторически етап в институционалното приемане на Биткойн.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Trump Media and Technology Group, компанията майка на Truth Social, Truth+ и Truth.Fi, официално разкри, че вече притежава около $2 милиарда в Биткойн и свързани с него ценни книжа.