Австралийският център за отчитане и анализ на транзакциите (AUSTRAC), правителствена агенция за финансово разузнаване, отбеляза в последния си доклад на тема пране на пари за нарастване на престъпното използване на криптовалути и свързаните с тях услуги.
Националната оценка на риска от прането на пари на AUSTRAC за 2024 г. очертава методите, които престъпниците използват, като подчертава значителния ръст в използването от престъпниците на дигитални валути, обмени на дигитални валути и нерегистрирани услуги за парични преводи.
Въпреки глобалното преминаване към дигитални транзакции, традиционните методи като парите в брой, недвижимите имоти и луксозните стоки остават основните канали за прехвърляне на незаконни средства.
Според AUSTRAC тези традиционни канали се оценяват с „много висок“ рисков фактор, докато дигиталните валути се оценяват с по-нисък „висок“ рисков фактор. Въпреки това AUSTRAC очаква увеличаване на използването на криптовалути за престъпни дейности поради по-голямата им анонимност и бързина на транзакциите.
Докладът показва нарастваща тенденция в престъпното използване на дигитални валути, борси, нерегистрирани посредници и дилъри на кюлчета. AUSTRAC подчертава необходимостта крипто борсите да се регистрират по Закона за мерките срещу прането на пари, за да се намалят тези рискове.
В доклада се разглеждат подробно уязвимостите, породени от крипто екосистемата, като се посочва, че използването на дигитална валута като механизъм за прехвърляне на стойност вероятно ще представлява нарастващ риск от пране на пари през следващите три години. Тъй като дигиталните валути стават все по-разпространени за законна употреба, възможностите за престъпна експлоатация се очаква да нараснат.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.