В момента европейските финансови органи са разделени по въпроса колко голяма заплаха за еврозоната представлявa позицията на Доналд Тръмп по отношение на криптовалутите.
Европейската централна банка (ЕЦБ) алармира, че политиките на Тръмп могат да нарушат финансовия пейзаж в ЕС, като насърчат ръста на дигиталните валути, подкрепени с долари. Според тях това може да доведе до трансгранична финансова нестабилност и да подкопае паричната независимост на Европа.
От другата страна на дебата, Европейската комисия отхвърли предупрежденията на ЕЦБ, заявявайки, че съществуващата регулаторна рамка – по-специално законодателството за пазарите на крипто активи (MiCA), въведено през 2023 г. – е достатъчно стабилна, за да се справи с евентуални последици. Комисията дори обвини централната банка в неправилно тълкуване на правилата, което подхранва по-широк институционален сблъсък.
Основното несъгласие се върти около възхода на стабилните монети, обвързани с щатския долар, които според ЕЦБ биха могли да подкопаят господстващото положение на еврото. Те твърдят, че е необходим по-строг контрол, за да се предотврати навлизането на крипто активи, подкрепени от чужбина, в Европа. За разлика от тях Комисията твърди, че не е необходимо съществено регулаторно преустройство.
Този дебат стигна до разгара си по време на срещата на 14 април, на която лидерите на ЕС разгледаха потенциалните последици от нарастващото влияние на американските крипто активи. Докато ЕЦБ настояваше за спешни актуализации на политиката, повечето държави членки застанаха на страната на Комисията, като на практика омаловажиха опасенията.
Въпреки това опасенията на ЕЦБ не се появиха от нищото. Институцията отдавна се застъпва за балансирано развитие както на традиционните финанси, така и на дигиталните иновации в рамките на ЕС. Всъщност ЕЦБ вече напредва с плановете си за дигитално евро – проект, целящ да запази икономическата автономия на региона в свят, който все повече се влияе от базираните в САЩ дигитални валути.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.