Пейзажът на крипто кредитирането търпи тиха трансформация. Докато централизираните гиганти като Tether продължават да доминират, истинската инерция се натрупва в децентрализираните финанси.
Скорошен доклад от Galaxy свидетелства, че до края на 2024 г. обемите на DeFi заемите са почти удвоили тези на централизираните платформи, сигнализирайки за основно пренасочване в начина, по който капиталът се разпределя през дигиталната икономика.
Общите крипто заеми – с изключение на обезпечените стабилни монети – възлизат на приблизително $30 милиарда към 31 декември. Но след като тези обезпечени стабилни монети се вземат предвид, пазарния обем се разширява до $36.5 милиарда. Все пак, дори и с този по-широк обхват, индустрията отчита 43% спад спрямо своя връх в края на 2021 г., влачена от срив в търсенето на кредито-получатели и вълна от фалити на кредитори.
Tether, заедно с Galaxy и Ledn, държи основния дял от 88.6% от пазара на централизирани заеми, управлявайки $9.9 милиарда. Тези компании все още имат значение – особено в институционалните кръгове, където извънборсовите сделки, първокласното посредничество и хибридното офчейн кредитиране са често срещани. И все пак проблемите с доверието остават. След фалита на множество централизирани кредитори между 2022 г. и 2023 г., апетитът за офчейн кредити търпи значимо охлаждане.
Междувременно DeFi сектора процъфтява. Заемите в 20 децентрализирани платформи и редица блокчейни нараснаха до $19.1 милиарда през четвъртото тримесечие на 2024 г., отбелязвайки впечатляващото възстановяване от 959% от най-ниските стойности от 2022 г. Възраждането се движи от прозрачността на децентрализираното финансиране, управлението на риска в реално време и възможността за композиране – функции, които привличат предпазливите потребители.
Докладът на Galaxy не омаловажава продължаващото значение на CeFi, особено за големите институции. Но резултатите разкриват следното: Капиталът все повече клони към децентрализирани протоколи, които предлагат надеждна инфраструктура и устойчивост при натиск.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.