Според компанията за блокчейн сигурност Scam Sniffer крипто инвеститорите все по-често стават обект на атаки със зловреден софтуер в Telegram.
Въпреки че фишинг измамите продължават да са значителен проблем, причинил загуби за близо $500 милиона през 2024 г., атакуващите са променили тактиката си, а зловредният софтуер, базиран на Telegram, се превръща в бързо нарастваща заплаха. Тези измами са нараснали с 2,000% между ноември 2024 г. и януари 2025 г.
За разлика от традиционния фишинг, който често включва представянето на известни личности, тези нови схеми проникват в легитимни групи в Telegram. Жертвите са подмамени да се присъединят към фалшиви общности чрез привидно надеждни покани.
След като се включат, злонамерени ботове или фалшиви платформи за търговия подтикват потребителите несъзнателно да активират опасен код. Това осигурява на атакуващите достъп до чувствителни данни, включително пароли и крипто портфейли.
„Scam Sniffer“ подчерта, че еволюцията на тези измами отразява повишената осведоменост на крипто потребителите за конвенционалния фишинг, което подтиква хакерите да разработват по-усъвършенствани методи.
Компанията съветва потребителите да избягват да изпълняват непроверени команди или да инсталират подозрителен софтуер и да разчитат на сигурни решения за портфейли. Те също така напомнят на потребителите, че легитимните крипто платформи никога няма да поискат подобни действия, като призовават за бдителност при навигирането в онлайн взаимодействията.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.