Фирмите за киберсигурност установяват експоненциален ръст на измамите, свързани с криптовалути в Русия през първата половина на 2020 г.
Изследователите идентифицираха 23 000 сайта, свързани с криптовалути, които все още са онлайн и насочени към нови жертви. Според Kommersant, които цитират изследвания от Kaspersky Labs, проблемът е три пъти по-голям, отколкото през същия период на миналата година.
Един често срещан пример е, че на жертвите се предлага възможността да попълнят анкети, за да получат комисионни, но те първо трябва да платят такса за вход. Друга измама, идентифицирана от Qrator Labs, включва сайтове, които предлагат на жертвите повече от $275 на час, за копаене на криптовалути чрез неизползваната им изчислителна мощ – разбира се, тези плащания никога не са били доставяни.
Измамниците в сферата на криптодобива също поискаха фиксирано плащане, за да се покачат в „йерархията“ на членската система. Колкото по-скъпо е членството, толкова повече жертвата трябва да печели.
Една от тревогите, повдигнати от експертите по киберсигурност, е, че измамниците предлагат методи за плащане с кредитни карти, което повишава риска да бъдат откраднати банкови данни.
Те препоръчаха на доставчиците на плащания с кредитни карти да предприемат по-строги мерки за отстраняване на евентуални измамни транзакции и да работят в тясно сътрудничество с органите на реда, за да разкрият самоличността на измамниците.
Последните доклади сочат, че руските прокурори разследват британска фирма, която твърди, че е продала токени, свързани с прекратения блокчейн проект на Telegram.
На 3-ти юли властите на САЩ арестуваха руски гражданин по подозрение за пране на пари с помощта на Биткойн. Неговата Instagram страница, която насърчава рап кариерата му, се използва като доказателство срещу него.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.