Майк и Карън Тейлър, двойка от Австралия, твърдят, че всичките им пенсионни спестявания се изпаряват, след като са били замесени в криптовалутна измама.
Семейството казва, че са пътували из страната с камион, когато решават да инвестират част от спестяванията си чрез уебсайт. В крайна сметка те използват пенсионното си осигуряване, докато общата им инвестиция достига $633,000. Месеци по-късно парите им изчезнават.
Регулаторите в САЩ издадоха предупреждение миналата година за крипто измами и създадоха фалшив уебсайт, за да илюстрират колко лесно човек може да се подмами от професионално изглеждащ уебсайт.
Крипто измами, които обещават висока възвръщаемост, стават все по-широко разпространени в Австралия, където измамниците успяват да измъкнат $ 4.3 милиона през 2018 година.
Неотдавнашно проучване показва, че семейство Тейлър са сред все по-голям брой австралийци, които са жертви на криптовалутни престъпници.
„Онлайн измамниците обикновено подмамват потребителите да купуват различни криптовалути чрез фалшиви платформи, но когато потребителите се опитават да осребрят инвестициите си, измамниците се оказват недостъпни“, според доклад на австралийската Комисия по конкурентността (ACCC).
Преди да се ориентира човек към даден крипто проект, задължително трябва да бъде извършено задълбочено проучване. Трябва да се знае потенциалът на развитие, прозрачността на проекта и много други фактори.
Никога не трябва да се хвърляте сляпо в някоя инвестиция. Всеки ход трябва да бъде добре премислен и проучен и чак тогава може да се разчита на възвръщаемост.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.