Водещи фигури в областта на дигиталните активи призовават регулаторните органи в САЩ да прекъснат мълчанието си по въпроса за стейкинга.
Тъй като регулаторният натиск върху криптовалутите продължава да се засилва, защитниците на индустрията твърдят, че е време Комисията за ценни книжа и борси (SEC) официално да се заеме с въпроса как услугите за стейкинг могат да функционират законно в САЩ.
В изказване по време на конференцията Accelerate на Solana в Ню Йорк, Алисън Мюър, ръководител на политиката за стейкинг в Crypto Council for Innovation, отбеляза напредък, но заяви, че все още липсва яснота. „През последните няколко месеца наблюдаваме по-конструктивно сътрудничество със SEC, отколкото през последните четири години“, каза тя.
Но без официални насоки сме постигнали едва около 25% от целта.
Въпросът придоби спешност за доставчиците на Web3 инфраструктура, които разчитат на стейкинг за блокчейн поддръжкае . Докато мерките за прилагане на предишната администрация на САЩ определиха някои услуги за стейкинг като нерегистрирани предложения на ценни книжа, SEC наскоро смекчи тона си.
Откакто президентът Тръмп встъпи в длъжност през януари, агенцията публикува актуализации, които предполагат промяна в подхода. През февруари тя обяви, че меме токените не отговарят на правната дефиниция за инвестиционни договори. През април администрацията разшири същата логика и за стабилните монети, заявийки, че тези, които се използват строго за плащания, не попадат под законите за ценните книжа.
Все пак стейкингът остава сива зона. SEC не е одобрила стейкинга в борсово търгуваните продукти, нито е определила как платформите за стейкинг могат да се съобразят с действащото законодателство. Браншови организации твърдят, че тази празнота възпрепятства иновациите и правната сигурност.
Засега крипто общността остава с надежда, че продължаващият диалог е знак за по-балансиран подход от страна на регулаторите и че скоро може да последват по-ясни правила за стейкинга.
Флорида предприема смели стъпки, за да се превърне в щат, благоприятен за криптовалутите, с ново законодателно предложение, целящо отмяна на данъците върху капиталовите печалби на щатско ниво върху Биткойн, XRP и традиционните акции.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.