Хакерите в крипто света променят курса си, отклонявайки се от експлойти на смарт договори и насочвайки вниманието си към директното заблуждаване на потребителите.
Според компанията за Web3 сигурност CertiK, по-голямата част от $2.1 милиарда, загубени в крипто хакове досега през 2025 г., са дошли от фишинг схеми и компрометирани портфейли.
Вместо да се насочват към уязвимости в протоколите, хакерите вече използват измамни тактики, за да откраднат частни ключове и да получат достъп до потребителски средства. Съоснователят на CertiK, Ронгхуи Гу, заяви по време на сесия на X Spaces на 2 юни, че тази промяна подчертава нарастваща тенденция: Човешкото поведение вече е основната повърхност за атака, а не кодът.
От 2024 г. фишинг измамите са се превърнали в най-опасния вектор за атака, като са стрували на индустрията над $1 милиард в почти 300 инцидента. Тези измами често включват фалшиви линкове и трикове с адреси на портфейли, които не изискват големи технически умения за изпълнение.
Промяната в тактиката идва в момент, в който DeFi протоколите подобряват сигурността си. Гу отбеляза, че атакуващите просто се пренасочват към най-слабите места в защитата – сега, когато смарт договорите са по-трудни за експлоатиране, самите потребители са новата мишена.
Ярък пример е кражбата на $330.7 милиона в Биткойн от жертва в САЩ по-рано тази година, която не е включвала хакерство, а по-скоро измама.
Гу подчерта необходимостта от по-силна защита на портфейлите, по-добър контрол на достъпа и наблюдение в реално време, за да се бори с тази развиваща се заплаха.
Най-големият инцидент за годината остава хака на Bybit през февруари, при който бяха откраднати $1.4 милиарда, за което се подозира Lazarus Group от Северна Корея. Това еднократно нарушение представлява над 60% от общите загуби през 2025 г., като се доближава до миналогодишния общ размер от $2.3 милиарда от 760 атаки.
С намаляването на традиционните експлойти, базирани на код, крипто индустрията сега е изправена пред ново предизвикателство: Защитата на човешкия фактор.
Бивш служител на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) е осъден на пет години и шест месеца затвор, след като е откраднал 50 BTC – сега на стойност над £4.4 милиона – от криминално разследване, което е подпомагал.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…