Капиталът продължава да се влива в крипто инвестиционни инструменти, като дигиталните активи привлякоха още $2 милиарда нови инвестиции през миналата седмица, с което общата сума за три седмици надхвърли $5.5 милиарда.
Този стабилен импулс идва в момент, когато по-широкото пазарно доверие се подкрепя от неочаквано силни икономически данни от САЩ, въпреки основните геополитически и макроикономически опасения.
Биткойн отново е начело, като според новата информация от CoinShares, той е отбелязал най-голям дял от притока през миналата седмица – около $1.8 милиарда. Етериум следва със солидни $149 милиона, докато Solana и няколко други отбелязват по-скромни печалби. Постоянният приток на капитал към тези продукти предполага, че инвеститорите продължават да разглеждат криптовалутите – и по-специално ВТС – като устойчива класа активи в условията на глобална несигурност.
Макар пазарите да бяха разтърсени по-рано от разочароващите данни за БВП, по-задълбочен поглед върху данните разкрива повече силни, отколкото слаби страни. Общият брутен вътрешен продукт спадна поради понижение на износа, свързано до голяма степен с новите мита. Основните показатели обаче, като например основният БВП, който отразява състоянието на частния сектор, отбелязаха силен ръст от 3%. Данните за заплатите също надминаха прогнозите, което подкрепя тезата, че икономиката може да е по-стабилна, отколкото сочат данните на пръв поглед.
Тази променяща се обстановка кара инвеститорите да коригират очакванията си. Докато фючърсните пазари все още залагат на понижение на лихвите през 2025 г., признаците за устойчива инфлация и силен растеж на заетостта намаляват вероятността от понижение на лихвите на следващото заседание на Федералния резерв. Ръководителят на отдела за проучвания в CoinShares, Джеймс Бътърфил, коментира, че настоящите данни е малко вероятно да предизвикат незабавни промени в политиката на Фед.
Освен макроикономическите тенденции, променя се и поведението на инвеститорите. Бътърфил отбеляза, че институционалните инвестиции в криптовалутите са се увеличили, достигайки най-високата си точка за последната година. Неотдавнашно проучване на компанията сочи, че притежаването на ВТС сред фонд мениджърите е скочило с 15 процентни пункта от януари, достигайки 63%. Средната експозиция към дигитални активи също се е увеличила, достигайки 1.8% в портфейлите.
Въпреки това, едно притеснение все още доминира: Волатилността. Както новите, така и опитни инвеститори продължават да посочват колебанията в цените като основна причина за нерешителността си, отбелязвайки продължаващата разминаване между реалното поведение на крипто пазарите и страховете, които ги обкръжават.
С настъпването на лятото, старата пазарна тенденция „Продай през май“ отново се появява, предизвиквайки обичайния дебат сред инвеститорите. Но тази година тази сезонна мъдрост може да няма голямо значение.
Глобалният стремеж към намаляване на зависимостта от щатския долар набира сила, а подновените политики на Доналд Тръмп в областта на митата може да го ускорят.
Киргизстан навлиза по-дълбоко в ерата на дигиталните финанси чрез ново сътрудничество с Binance, най-голямата борса за криптовалути в света.
Марк Занди, главен икономист в Moody’s Analytics, алармира за това, което според него може да се окаже бурен период за американската икономика.