НАЧАЛО Други

Крипто добивния малуер се е увеличил с 4000% през 2018 година

20.12.2018 15:58 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Крипто добивния малуер се е увеличил с 4000% през 2018 година

Случаите на малуер (злонамерен софтуер) за копаене на криптовалути се увеличиха с над 4000% през тази година, според изследване на McAfee.

В доклада си от декември 2018 година, базираната в САЩ фирма за киберсигурност заяви, че през третото тримесечие на 2018 година са имали почти четири милиона нови заплахи за зловреден софтуер, в сравнение с по-малко от 500 000 през 2017 и 2016 г.

Отделна версия, даваща конкретни цифри, показа, че броят на злонамерените крипто копачи са се увеличили с близо 55% през третото тримесечие на 2018 година, като за последните четири тримесечия увеличението на малуер е с 4000%.

“Много от ransomware играчите се обръщат към по-доходен бизнес модел: копаенето на криптовалути”, се казва в доклада.


В нарастваща тенденция, киберпрестъпниците са започнали да се фокусират върху използването на устройства за криптиране на данни (IoT), казват от McAfee. Новият злонамерен софтуер, насочен към тези устройства, се е увеличил с 72%, а общият такъв е насочен към IоT, е нараснал с 203% през последните четири тримесечия.

Ремко Верхуф, изследовател на сигурността в McAfee, заяви:

Ние обикновено няма да мислим за използването на рутери или IoT устройства като IP камери, или видеорекордери като крипто копачки, защото процесорите им не са толкова мощни, колкото тези на настолните и преносимите компютри. Въпреки това, поради липсата на подходящ контрол за сигурност, киберпрестъпниците могат да се възползват от обем, вместо от скоростта на процесора. Ако могат да контролират хиляди устройства, които копаят дълго време, те все още могат да печелят пари.

Верхуф също така каза, че McAfee открива заплаха на Mac OS, наречена OSX.Dummy, която се разпространява в чат групи за добив на крипто. Зловредният софтуер, публикуван онлайн, предполага, че потребителите изтеглят софтуер, за да поправят “крипто проблеми”, след което инжектира своя зловреден код. По този начин потребителите по същество са заразени със собствените си устройства, обясни той.

През юли повече от един милион компютри в Китай бяха хакнати за да копаят повече от $2 милиона в криптовалути в продължение на две години. Друго проучване на софтуерната компания Citrix показа, че близо 60% от бизнеса в САЩ е бил засегнат от зловреден софтуер за добив на криптовалути през август.

Малко по-рано излезе и доклад на Kaspersk за увеличението на малуер в крипто добива. Странно, но числата доста се разминават при двата доклада, като в този на Kaspersky се говори за 400% увеличение, докато тук става въпрос за 4000%.

https://t.me/joinchat/GVKUGRH2XQaG9Ww6oeui4Q

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Доларът засенчва всички останали валути през 2024 година

Няколко нововъзникващи икономики в Азия, Африка и Латинска Америка започнаха да полагат усилия за намаляване на зависимостта си от щатския долар с цел да отслабят неговия световен статут на резервна валута.

19.04.2024 19:36 2 мин. четене

Топ 3 AI акции, които може да са по-добра инвестиция от криптовалутите

Пазарът на криптовалути не веднъж е демонстрирал потенциала си за повишаване на стойността на портфейлите на инвеститорите.

19.04.2024 18:00 2 мин. четене

Икономиката на Китай надмина очакванията за първото тримесечие на 2024 година

Според публикуваните във вторник правителствени данни китайската икономика е надхвърлила очакванията през първото тримесечие на годината, повлияна от политиките за стимулиране и увеличеното търсене.

19.04.2024 16:00 2 мин. четене

Какво мисли съоснователят на PayPal за въздействието на изкуствения интелект

Питър Тийл, известен като съосновател на PayPal и видна фигура в технологичната индустрия, неотдавна изрази загриженост относно въздействието на изкуствения интелект (AI) върху различни умения.

19.04.2024 15:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.