Случаите на малуер (злонамерен софтуер) за копаене на криптовалути се увеличиха с над 4000% през тази година, според изследване на McAfee.
В доклада си от декември 2018 година, базираната в САЩ фирма за киберсигурност заяви, че през третото тримесечие на 2018 година са имали почти четири милиона нови заплахи за зловреден софтуер, в сравнение с по-малко от 500 000 през 2017 и 2016 г.
Отделна версия, даваща конкретни цифри, показа, че броят на злонамерените крипто копачи са се увеличили с близо 55% през третото тримесечие на 2018 година, като за последните четири тримесечия увеличението на малуер е с 4000%.
В нарастваща тенденция, киберпрестъпниците са започнали да се фокусират върху използването на устройства за криптиране на данни (IoT), казват от McAfee. Новият злонамерен софтуер, насочен към тези устройства, се е увеличил с 72%, а общият такъв е насочен към IоT, е нараснал с 203% през последните четири тримесечия.
Ремко Верхуф, изследовател на сигурността в McAfee, заяви:
Ние обикновено няма да мислим за използването на рутери или IoT устройства като IP камери, или видеорекордери като крипто копачки, защото процесорите им не са толкова мощни, колкото тези на настолните и преносимите компютри. Въпреки това, поради липсата на подходящ контрол за сигурност, киберпрестъпниците могат да се възползват от обем, вместо от скоростта на процесора. Ако могат да контролират хиляди устройства, които копаят дълго време, те все още могат да печелят пари.
Верхуф също така каза, че McAfee открива заплаха на Mac OS, наречена OSX.Dummy, която се разпространява в чат групи за добив на крипто. Зловредният софтуер, публикуван онлайн, предполага, че потребителите изтеглят софтуер, за да поправят „крипто проблеми“, след което инжектира своя зловреден код. По този начин потребителите по същество са заразени със собствените си устройства, обясни той.
През юли повече от един милион компютри в Китай бяха хакнати за да копаят повече от $2 милиона в криптовалути в продължение на две години. Друго проучване на софтуерната компания Citrix показа, че близо 60% от бизнеса в САЩ е бил засегнат от зловреден софтуер за добив на криптовалути през август.
Малко по-рано излезе и доклад на Kaspersk за увеличението на малуер в крипто добива. Странно, но числата доста се разминават при двата доклада, като в този на Kaspersky се говори за 400% увеличение, докато тук става въпрос за 4000%.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.